eTwinning Quality Label przyznana za projekt "I am a conscious consumer"

Kolejna eTwinning Quality Label przyznana dla naszej szkoły za udział w międzynarodowym projekcie "I am a conscious consumer". Projekt został stworzony przez szkoły z Grecji i Turcji, które zaprosiły nas do współpracy. Odznakę Jakości eTwinning otrzymują szkoły, które zrealizowały wszystkie zadania w projekcie wykazując się innowacyjnością i kreatywnością oraz umiejętnością pracy w międzynarodowym zespole.

 

Uczennice zaangażowane w projekt pod opieką nauczycielki p.Karoliny z klasy 6a to Aniela Czerwonka, Pola Krawiec, Laura Ostrowska, Malwina Śledzińska, Basia Wołczyk. Projekt realizowany był w czasie wolnym gdyż jego założenia miały poszerzyć wiedzę młodych ludzi w temacie świadomego konsumpcjonizmu, nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce. Uczestnicy projektu przygotowywali listy zakupów, wychodzili do sklepu i uczyli się odczytywania etykiet produktów i wybierania tych, które sa wartościowe i produktowane w sposób możliwie najmniej szkodzący środowisku. Następnie spotykaliśmy się na wspólnych webinariach, podczas których, wykorzystując język angielski do komunikacji oraz nowoczesne narzędzia WEB2.0, tworzyliśmy plakaty, e-booki i gry dotyczące omawianych tematów. Stowrzyliśy baner Save Energy, który zawisł w szkołach uczestniczących w projekcie w Turcji, Grecji i Rumunii. To był mały projekt, jednak z wielką ideą i przygotowujący naszych uczniów do dalszego angażowania się w projekty międzynarodowe. 

 Człowiek, który jest świadomym konsumentem, przynosi korzyści ekonomiczne sobie, społeczeństwu i środowisku naturalnemu. To osoba, która zna każdy szczegół kupowanych przez siebie produktów i szacuje, ile powinna wydać. Koncepcja świadomego konsumeryzmu zyskała na znaczeniu zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy coraz częściej dokonuje się zakupów przez Internet. Najbardziej podstawową zasadą dla świadomego konsumenta jest znajomość swoich praw i zabieganie o nie.