Z operą za pan brat

W mijającym tygodniu nasi licealiści odbyli kolejne kulturalne wyjście do Opery Narodowej. Po wzruszającym balecie romantycznym "Giselle" przyszedł czas na balet komiczny "Don Kichot" według powieści Cervantesa.

Czy wiecie, że premiera tego spektaklu odbyła się już w 1869 roku?! Jesteśmy dumni, że mogliśmy podziwiać w nowej odsłonie tak wiekowe dzieło. (AG)

Hogwarts vs Harry Potter- czyli rozprawa sądowa nr 2

Serdecznie zapraszamy na salę sądową, gdzie obraduje nasz licealny "Teen Court"! Od kradzieży batoników w "Biedronce" po ściganie gangów narkotykowych czy samochodowych- żaden przypadek nie jest nam straszny. Na wokandę nastoletnich sędziów trafiła nawet sprawa samego Harrego Pottera. Klasa 2 "d" zaprasza do obejrzenia wyników jej pracy nad projektem "Nastoletni Sąd".

Nasza utalentowana wielorako młodzież pod kierunkiem pani Agnieszki Zawiszy zakończyła z przytupem w ramach zajęć języka angielskiego  pracę nad tematem dotyczącym przestępczości. Efekty- nagranie rozprawy- można obejrzeć na szkolnym Instagramie. " May justice be done!"

Dzień bez plecaka :)

Już po raz kolejny z inicjatywy naszych licealistów w naszej szkole  z niezwykłym zaangażowaniem obchodziliśmy Dzień bez Plecaka. Było wesoło i kolorowo a pomysłom na pojemniki na szkolne podręczniki i zeszyty nie było końca!

W dniu 29 lutego 2024r. ku uciesze licznej społeczności szkolnej miejsce plecaków zajęły: wiadra, szuflady, sieci rybackie, kaski, zabawkowe samochody, powłoczki na poduszki, wózki sklepowe, walizki, taczki i pudła kartonowe, futerały na instrumenty muzyczne, koszyki z kosiarek na koszoną trawę a nawet meblościanki.

czytaj więcej

Namalować Prowansję...

Oto one- z niecierpliwością wyczekiwane wyniki IX Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Prowansja oczami francuskich malarzy”. Spośród wielu arcydzieł wyłoniono, te które najbardziej zaparły dech w piersiach jurorom. Poniżej wyniki w 2 kategoriach.

Kategoria: liceum

I miejsce                   Aleksandra Szylińska
II miejsce                  Adrian Kiełtyka
III miejsce                Marta Nikita Kozłowska
Wyróżnienie:
Luiza Grzywacz
Alicja Kosyl
Alisa Kowalewska

czytaj więcej

Nasi licealiści wcielają się w polskich wieszczy... po włosku

Czy dzisiejszą młodzież może zachwycić nauka wierszy na pamięć? Naszych licealistów na pewno! Nie tylko zachwyca, ale również skłania do poszukiwania przekładów  w różnych językach utworów najznamienitszych polskich wieszczy. Oto właśnie troje reprezentantów z naszego liceum wzięło udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim "Dać  Odpowiednie Obce Słowo" w kategorii język włoski.

"Nulla due volte accade", "Il primo amore" Wisławy Szymborskiej oraz "Il ciottolo" Zbigniewa Herberta to przekłady wierszy, które uczniowie klasy 1F: Blanka Wojdak i Magdalena Lewczuk oraz Mateusz Miller z kl. 4A pięknie zaprezentowali w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim "Dać Odpowiednie Obce Słowo"w kategorii język włoski.

czytaj więcej

Poznać i opowiedzieć historię

Nasza mobilność uczniowska w Czechach nie zwalnia tempa! Za naszymi Erasmusowiczami 3 dni pełne podróży czeskimi kolejami.

We wtorek odbył się wyjazd do Brna, którego najważniejszym punktem była piękna Willa Tugendhutów (dom wpisany na listę dziedzictwa kulturowego z wyjątkowym wnętrzem i historią).

czytaj więcej

Pierwszy dzień mobilności w Czechach

W poniedziałek, 19 lutego nasi uczniowie wraz opiekunami po raz pierwszy odwiedzili szkołę partnerską z Ostrawy - 1st International School of Ostrava. 

Po zwiedzeniu szkoły nasi licealiści wykonali ogrom prac grupowych - pisali wiersz, tworzyli własne (bardzo oryginalne) historie na podstawie obrazu Pietera Breugla "Zabawy dziecięce". W drugiej częsci dnia uczniowie prezentowali klipy wideo oraz prezentacje na temat ważnych ich zdaniem postaci historycznych Czech i Polski, które przygotowali przed wyjazdem. Wszystko to pod kątem szerszego zrozumienia istoty opowiadania.

czytaj więcej

Drugie spotkanie projektowe z uczniami i nauczycielami z Ostrawy

Dziś odbyło się drugie spotkanie uczniów i nauczycieli naszego LO oraz 1st International School of Ostrava biorących udział w projekcie eTwinning „Facing History and Ourselves Through Storytelling”.

W trakcie spotkanie uczestnicy poznali zwycięską pracę naszych uczniów, która została logo projektu – a jej autorką jest nasza Zofia Nałęcz z 3c, gratuluemy serdecznie!

Czytaj więcej...