ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT 

 

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony 4 października został ustanowiony, by propagować ideę troski o zwierzęta, szczególnie te najbardziej wrażliwe i zagrożone wyginięciem. 

Podczas zajęć świetliocwych skupiliśmy się na uświadomieniu dzieciom potrzeby ochrony zwierząt, kształtowanie rozumienia zależności zwierząt od człowieka i wpływu człowieka na życie zwierząt. 

W tym dniu odbyła się w świetlicy pogadanka nt.  miejsca zwierząt w życiu człowieka. Poznaliśmy Deklarację praw Zwierząt. 

Dzieci w grupach zastanawiały się jakich działań może się podjąć dziecko na rzecz zwierząt.

W dalszej kolejności  podczas warsztatów plastycznych wykonywaliśmy dowolne  zwierzątko.

Dzieci tworzyły swoje prace z plasteliny lub darów jesieni..

 

 

 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA 

 

Dnia 30 września obchodziliśmy w naszej Świetlicy Dzień Chłopaka. Zostało przygotowanych wiele gier, zabaw i atrakcji z nagrodami dla naszych chłopców. Obejmowały one różne formy aktywności, tak by każdy w miarę swoich chęci oraz możliwości mógł w nich uczestniczyć. 

Dla osób chcących zmierzyć się z  niemałym wyzwaniem intelektualnym, mieliśmy do wyboru: 

karty pracy z zakresu mnożenia, dzielenia, kodowania, rachunku matematycznego, sylabizowania, rozwiązywanie labiryntów ortograficznych.

 

 Z kolei dla wszytskich fanów sportu i aktywności fizycznej przygotowane zostały rozgrywki sportowe na boisku szkolnym. .  Każdy z chłopców, który podjął się uczestnictwa w jednej z oferowancyh atrakcji otrzymał odznakę "Super Chłopaka" oraz nagrodę rzeczową. 
 
Wychowawcy Świetlicy składają serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za zakup nagród rzeczowych dla dzieci. 
 

 

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

 

 W dniu 29 września 2021 roku obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Patronką wydarzenia jest Joanna Porazińska, wybitna pisarka która wiele swoich książek napisałą z myślą o dzieciach. Celem tego święta jest przede wszystkim propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. W rolę czytających wcieliły się chętne dzieci. Czytaliśmy wiersze o tematyce jesiennej: "Dwa wiatry" Juliana Tuwima, "Jesienią" Marii Konopnickiej, "Pani Jesień" Zofii Dąbrowskiej oraz "Jesienne niebo" Marii Jasnorzewskiej - Pawlikowskiej.

 

 
Po wysłuchaniu wspomnianych utworów dzieci otrzymały za zadanie wykonanie ilustracji do wybranego wiersza.  
 

 

 

EDUKACJA EKOLOGICZNA

 

W celu rozwijania u dzieci poczucia troski i odpowiedzalności za otaczającą nas przyrodę podejmujemy się w Świetlicy realizacji zajęć z zakresu edukacji ekologicznej. 

W trakcie naszych zajęć  dzieci poznały terminy dotyczące przyrody i jej ochrony, skupiliśmy się na dostarczeniu wiadomości na temat przyczyn zanieczszczynia środowiska oraz sposobów zapobiegania tym zanieczyszczeniom. 

Po części teoretycznej dzieci otrzymały za zadanie wskazanie konkretnych działań, których może się podjąć każdy człowiek w celu ochrony przyrody. Swoje pomysły przedstawiły w formie plakatów..

 

 

 

POWITANIE JESIENI

 

Dnia 23 września 2021 roku pożegnaliśmy lato i powitaliśmy Jesień. Ropoczęliśmy od dyskusji nt. zmian zachodzących w przyrodzie.

Dzieci poznały czym są "dary jesieni" , do czego są wykorzystywane przez ludzi. Wysłuchaliśmy wspólnie utworów muzycznych o tematyce jesiennej, po czym przystąpiliśmy do wykonania prac plastycznych. Dzieci młodsze wykonywały za pomocą farb dowolny pejzaż jesienny..

 
Pozostałe dzieci miały za zadanie wyciąć szablon liścia oraz nadać mu jesienną kolorystkęza pomocą farb. Aby usprawnić motorykę małą dzieci nanosiły farbę własnymi palcami.
 

 

 

 

 

JESIENNE AKWARIUM

 

 

Jesień zbliza się wielkimi krokami, a jak wiadomo ta obfituje w wielobarwne liście. Podczas zabaw na dworze dzieci nazbierały te, które zdążyły już opasćć.

Wykorzystaliśmy je podczas zajęć plastycznych do stworzenia naszych prac, które stanowiło akwarium z rybkami.

To właśnie z liści dzieci tworzyły swoje rybki. .

 

 

 

 

 

 

ŻYJ ZDROWO

 

Podczas zajęć świetlicowych w klasach pierwszych dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania, a także korzyści płynące ze zdrowego stylu życia. Szczególna uwaga została zwrócona także na kwestię higieny w życiu codziennym. 

Po zakończonych rozmowach i dyskusjach dzieci miały za zadanie stworzyć "Mój talerz zdrowia"..

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

 

Miedzynarody Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy obchodzone w dniu 15 września na całym świecie. 

Dlatego też tego dnia postawiliśmy na kreatywne zabawy.

Dzieci otrzymały karty pracy, w których to miały za zadanie  za pomocą kropek odwzorować figurę w przkształceniu symetrii osiowej. 

 Podczas zajeć popołudniowych dzieci miały możliwość kolorowania w ogromnej kropce stworzonej na dziedzińcu naszej szkoły. Efekt był niesamowity, powstało wyjątkowe dzieło. które cieszyło nasze oczy do najbliższych opadów deszczu...  

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ FAIR PLAY ORAZ

NARODOWY DZIEŃ SPORTU

 

W dniu 9 września 2021 roku dzieci z naszej Świetlicy wzięły udział w imprezie sportowej zorganizowanej przez nauczycieli wychowania fizycznego z naszej szkoły. Celem tej inicjatywy było promowanie aktywności, zdrowego trybu życia oraz wybranych dyscyplin sportowych wśród dzieci.  Rozwijanie pozytywnych uczuć moralnych takich jak: ambicja, koleżeństwo, postawy "fair paly" podczas rywalizacji sportowej. Kształtowanie charakteru dzieci przez uczenie zgodnej zabawy.

 

 

W trakcie tego wydarzenia odbyły się treningi i zawody sportowe na świeżym powietrzu. Dzięki temu wydarzeniu dzieci miały możliwośc spróbowania swoich sił w wybranych dyscyplinach sportowych.

 

 

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci wszelkiego rodzaju biegi, zwłaszcza te z przeszkodami. 

Uczestnictwo w zabawach ruchowych dostarczyły dzieciom ogromu radości oraz niepowtarzalnej zabawy.

 

ROK SZKOLNY 2020/2021

 

DZIEŃ OJCA

 

Kolejnym ważnym świetem w naszym Świetlicowym Kalendraium były obchody Dnia Ojca.

Dzieci przygotowywały się do niego z ogromnym zapałem i zaangażowaniem.

 Podjęły się samodzielnego wykonania podarków dla Taty. Inspiracji były bardzo wiele. Wśród prac znalazły się laurki z życzeniami, gliniane serduszka, dyplomy "Super Taty",

drewniane zawieszki...

 

 

 

 

OBCHODY DNIA MATKI I DNIA DZIECKA

 

W ramach obchodów Dnia Matki oraz Dnia Dziecka dzieci wraz z wychowawcami przygotowały Szkolny Kiermasz Rodzinny.

Można było na nim nabyć wiele ciekawych i nietuzinkowych podarunków dla najbliższych.

Podarunki te wykonane były przez dzieci w ramach prowadzonych w świetlicy zajęć plastycznych oraz warsztatów plastyczno-technicznych.

 

 

 

 

KIERMASZ WIELKANOCNY

 

W dniu 18 marca 2021 roku Świetlica Szkolna przeprowadziła "Kiermasz Wielkanocny".

Poprzedzające to wydarzenie tygodnie obfitowały w ciężką i intensywną prace. Uczniowie przy wsparciu nauczycieli tworzyli w trakcie zajęć i warsztatów świetlicowych ozdoby wielkanocne. Tym samym dzieci miały możliwość przypomnienia sobie i utrwalenia tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi. 

Kiermasz ten miał na celu promowanie efektów dziecięcej twórczości manualnej w środowisku szkolnym oraz pozaszkolnym.

Całkowity dochód przekazany zostanie na zakup materiałów oraz pomocy dydaktycznych do zajęć świetlicowych.

Kiermasz przeprowadzony został z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas epidemii covid - 19.

Tegoroczny Kiermasz bez wątpienia można zaliczyć do udanych. Serdecznie Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego przygotowania.

 

 

 

 

WARSZTATY "PIÓRKIEM I AKWARELĄ"

 

W trakcie jednych z ostanich warsztatów dzieci miały mozliwość zgłębiać techniki rysunkowe (rysowanie ludzi oraz krajobrazu). 

Przedmiotem rozwoju dzieci było rozwijanie sprawności warsztatowej w zakresie wybranych technik rysunkowych. 

Ponadto kształtowały one swoją wyobraźnie plastyczną, rozbudzały wyobraźnię i kreatywność.

W toku świetnej zabawy powstały niesamowite prace..

 

    

 

 

 

DZIEŃ KOBIET W NASZEJ ŚWIETLICY 

 

Z okazji Dnia Kobiet w naszej Świetlicy zostały przygotowane dla dziewczynek wyjątkowe zajęcia plastyczne, podczas których mogły one wcielić się w rolę projektantek. Z uwagi na fakt, że Dzień Kobiet celebrujemy w miesiącu, w którym przychodzi do nas wiosna, dziewczęta miały za zadanie stworzyć suknię dla Pani Wionsy. 

Technika oraz sposób wykonania wspomnianych prac był dowolny.

Powstałe prace odznaczały się oryginalnością, walorami artystycznymi oraz estetycznymi.

Autorka każdej pracy została nagrodzona. 

       

 

 

ZAJĘCIA  PLASTYCZNE: "MOJE DŁONIE"

 

W ramach zajęć plastycznych postawiliśmy na rozwój kreatywności, usprawnienie zdolności manualnych oraz rozbudzenie ekpsresji twórczej uczniów. 

Dzieci miały za zadanie  odrysować swoje dłonie i stworzyć ich abstrakcyjne ujęcie...

 

 

 

DZIEŃ DINOZAURA

 

Dnia 26 lutego obchodziliśmy w Świetlicy Dzień Dinozaura. Tego dnia odbyły się w Świetlicy zajęcia edukacyjne oraz warsztaty plastyczne. Rozpoczęliśmy od miniwykładu traktujacego o dinozaurach, poznaliśmy także hipotezy naukowców dotyczące ich wyginięcia oraz zawód paleontologa. 

Dzieci chętnie podjęły się dyskusji na temat dinozaurów bazując na własnej wiedzy oraz doświadczeniach.

W kolejnej części zajeć odbył się szereg konkursów, które nawiązywały do nowo zdobytej wiedzy.

Dzieci rozwiązywały karty pracy, matematyczne zadania oraz łamigłówki dotyczące dinozaurów.

Uczniowie, którzy najlepiej poradzili sobie z tymi zadaniami otzrymali nagrody.

W trakcie warsztatów plastycznych dzieci wykonywały dinozaury. Posłużyły im do tego talerzyki jednorazowe, kolorowe kartki, klej oraz nożyczki..

 

   

 

 

 

WARSZTATY MALARSKIE

"PIÓRKIEM I AKWARELĄ"

 

Nasza Świetlica nawiązała współpracę z panią Małgorzatą Mityk, prowadzącą warsztaty malarskie "Piórkiem i akwarelą" w Centrum Kultury Wilanów. Zajęcia te odbywają się w każdy czwartek. W trakcie tych zajęć dzieci poznają techniki rysunku ołówkiem, kredkami, piórkiem i akwarelą. Dzieci mają możliwość stworzenia ciekawych prac, poznają zagadnienia związane z perspektywą, rysują i malują z natury...

 

  

 

 

 

 

MEDIA CYFROWE W EDUKACJI

"PEJZAŻ ZIMOWY"

 

Podczas ostatnich z zajęć z zakresu kształcenia multimedialnego dzieci poznawały program graficzny Paint, który to służy do tworzenia i obróbki grafiki w systemach Windows. Ich zadaniem było wykonanie zimowego pejzażu wykorzystując wspomniany program. Dzieci w toku swojej pracy uczyły sie posługiwać narzędziem programu Paint. Używały autokształtów, linii prostych do rysowania figur geometrycznych, posługiwały sie właściwymi narzędziami edytora graficznego do kolorowania. Ponadto dzieci zdobyły umiejętnośc zapisywania zmian i zamknięcia pliku. 

 

 

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

 

Z okazji Światowego Dnia Kota, który przypada 17 lutego zostały przeprowadzone zajęcia, których bohaterami były oczywiście koty. Odbyły się zabawy integracyjne, zajęcia edukacyjne oraz warsztaty plastyczne. 

Zajęcia te miały na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby zwierząt, wyrabiania dla nich szacunku, 

dostarczenie nowej wiedzy oraz rozwijanie aktywności twórczej. 

 

Podczas warsztatów plastycznych dzieci miały możliwość wyboru spośród kilku inspiracji. Dzieci tworzyły swoje kotki z gazet, gotowych szablonów lub rysując je samodzielnie. .

 

  

 

 

  

 

WALENTYNKI

Walentynki przed nami, dlatego też zajęcia świetlicowe zostały poświęcone temu wydarzeniu. Dzieci zostały zapoznane z historią walentynkowego święta i jego patrona. W toku dyskusji wypowiadały się na temat uczuć oraz form ich wyrażania.

W dalszje kolejnośći przeszliśmy do zajęć praktycznych. Dzieci wykonywały walentynki dla bliskich sobie osób. Po omówieniu kolejności wykonywanych czynności dzieci przystąpiły do działania... 

 

  

 

W cześci końcowej zajęć dzieci podjęły się redagowania życzeń dla adresatów swoich prac.

 

 

 

TŁUSTY CZWARTEK

 

Karnawał to okres hucznych zabaw, maskarad i ogólnej wesołości. Jest to także uciecha dla podniebienia, czyli Tłusty czwartek. Dzieci zapoznane zostały z tę tradycją. W dalszej części dzieci wykonały prace lastyczną, przedstawiającą donuty, czyli słodkie oponki..

 

 

 

ZIMOWE BAŁWANKI

 

Zima w pełni, zatem czas stworzyć bałwanki. Nasze powstałe z papieru i przybrały formę przestrzenną. Zajęcia te okazały się świetnym sposobem na naukę, zabawę oraz nudę.

Powstałe przepiękne Bałwanki, a dzieci były zachwycone efektami swojej pracy..

 

 

 

 

 


ZABAWY INTEGRACYJNE

 

W trakcie prowadzonych zajęć staramy się stosować różnorodne metody i formy pracy. z uwzględnieniem zabaw integracyjnych.

Prowadzone zabawy integracyjne mają na celu budowanie pozytywnych relacji w grupie świetlicowej, kształtowanie u dzieci pełnego uczestnictwa w życiu grupy, rozwijanie przyjaznych stosunków z rówieśnikami. Ponadto służą one twórczej ekspresji ruchowej oraz świetnej zabawie..

 

 

 


 

 

MASKI KARNAWAŁOWE 

Sprawdzonym pomysłem na prace plastyczne podczas Karnawału jest tworzenie masek. W trakcie tych zajęć dzieci doskonaliły sprawności manulane poprzez wycinanie określonych kształtów . Przyozdabiały je według własnego uznania , wykorzystując dowolne materiały. Dzięki temu rozwijały swoją kreatywność, pomysłowość oraz inwencję twórczą...

 

     

 

ZIMOWY PEJZAŻ

 

Celem uwrażliwienia dzieci na piękno i tajemniczość zimowego piękna w trakcie zajeć plastycznych dzieci miały za zadania wykonanie zimowego pejzażu. Przed przystąpieniem do wykonywania pracy plastycznej odbyło się wspólne omówienie cech i kolorystyki zimowego krajobrazu.

Powstałe pejzaże...

 

 

 

 

"ŚWIĄTECZNY KONKURS PLASTYCZNO - TECHNICZNY"

ROZSTRZYGNIĘCIE

 

Dnia 5 lutego 2021 roku odbyło się rozstrzygnięcie Świątecznego konkursu plastyczno - technicznego. 

Z uwagi na fakt, iż nauka odbywała sie w formie zdalnej dzieci nadsyłały zdjęcia wykonanych przez siebie prac droga emailową. Podczas oceny i nagradzania prac brane pod uwagę były: oryginalność, pomysłowość oraz esteteyka wykonania. 

Składamy serdeczne ppodziękowania wszystkim uczestnikom konkursu za ich zaangażowanie. 

W konkursie wyróżnieni zostali:

 

Krzysztof Zych klasa 1 a

Mateusz Walasek klasa 1a

Maja Wójcik klasa 1b

Mateusz Łukiewicz klasa 2c

Karolina Walasek klasa 3a

 

Zwycięskie prace prezentowały się tak...

 
Wyróżnione dzieci otrzymały gry rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.. 

 

 

 

"PTAKI ZIMĄ"

 

Wraz z nastaniem zimy poruszamy z dziećmi tematy dotyczące pomocy zwierzętom. Skupiliśmy się na tym w jaki sposób możemy pomóc ptakom przetrwać zimę. Dzieci nauczyły się rozpoznawać i nazywać zimowe ptaki oraz zostały uświadomione o konieczności systematycznego ich dokarmiania. 

Po zakończoniu części edukacyjnej przeszliśmy do części warsztatowej. Dzieci wykonywały techniką origami Gile..

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIĄTECZNY KONKURS PLASTYCZNO - TECHNICZNY

 

Serdecznie zapraszamy dzieci uczęszczające do świetlicy do wzięcia udziału w konkursie świątecznym.
Konkurs podzielony jest na grupy wiekowe: dzieci z klas pierwszych przygotowują kartkę świąteczną, dzieci z klas drugich – stroik świąteczny, dzieci z klas trzecich świąteczną/bożonarodzeniową szopkę.

Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wykorzystanie w swoich pracach elementów naturalnych, ekologicznych, takich jak np. szyszki, sianko, orzechy, łupiny po orzechach, gałązki itp. oraz elementów wykorzystywanych do recyklingu (pudełka, opakowania po jogurcie, nakrętki).

Konkurs trwa od 4.12.2020 do 18.12.2020, prosimy o wysyłanie zdjęć swoich prac (minimum trzech, zrobionych z różnej perspektywy) na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oceniać prace będą nauczyciele świetlicy.

Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi po feriach zimowych, tj. 25.01.2021.

 

Życzenia na Boże Narodzenie - Przedszkole Gminne w Piątku

Zapraszamy do zabawy!!!

 

 

 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

W dniu 6 listopada organizowane w Świetlicy zajęcia poświęcone zostały obchodom 102 Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zajecia te miały na celu utrwalenie wiadomości na temat Narodowego Święta Niepodległości, kstzałtowanie tożsamości narodowej i postawy patriotycznej, budzenie dumy narodowej z bycia Polakiem.

W trakcie wspomnianych zajęć odbyła się projekcja filmu edukacyjnego, pogadanka oraz warsztaty plastyczne w trakcie których dzieci wykonywały Kotyliony..

 

  Biało - czerwone kotyliony stanowią nieodłączny element obchodów Dnia Niepodległości. Oto efekty żmudnej pracy dzieci..   

 

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

"NAJBARDZIEJ FANTAZYJNE JESIENNE NAKRYCIE GŁOWY"

 

 

 

W dniu 30.10.2020r. nastąpiło rozstrzygnięcie Świetlicowego konkursu plastyczno-technicznego "Najbardziej fantazyjne jesienne nakrycie głowy".

Celem przewodnim konkursu było rozwijanie zdolności i inwencji twórczej dzieci, uwrażliwienie ich na piękno przyrody oraz propagowanie różnych metod i technik jako środka artystycznego wyrazu.

Dostarczone prace okazały się być wyjątkowe. Zaskakiwały niezwykłymi pomysłami, formą wykonania, a także ciekawym doborem materiałów.

Dziękujemy serdecznie wszytskim Małym Projektantom "Jesiemmych Kapeluszy" za udział w naszym konkursie. A oto niektóre z dostarczonych prac...

 

 

Laureatami konkursu zostali:

MIEJSCE I:

1.Zofia Popławska - klasa 1a

2.Maja Wójcik - klasa 1b

3. Vladimir Gourinovitch - klasa 3c

MIEJSCE II:

1. Zuzanna Janicka - klasa 1c

2. Alicja Żuczek - klasa 2d

3. Jan Gładki - klasa 2a

MIEJSCE III:

1. Maria Przasnek - klasa 3c

2. Ksawery Malewski - klasa 1c

WYRÓŻNIENIE:

Oliver Pasternak - klasa 2d

 

Zespół Świetlicy Szkolnej składa serdeczne podziękowania Radzie Rodziców Zs nr 79 za zakup nagród dla wyróżnionych dzieci.
 

Wróżnione dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe...

 
 
 
A oto laureatki Pierwszego Miejsca ( Zosia Popławska oraz Maja Wójcik) prezentujące wykonane przez siebie prace.. 
 

 

 

DZIEŃ DYNI

 

Dynia to warzywo, które bez wtąpienia kojarzy się z jesienią. Nie tylko dostarcza wrażeń estetycznych, ale także może być wykorzystana w kuchni do sporzadzenia zdrowych dań, jak i posłużyć do nie lada zabawy. Z racji święta dyni poświęciliśmy jej zajęcia tematyczne. Składała sie na nie część edukacyjna oraz warsztaty plastyczne. Dzieci rowiązywały dyniowe labirynty, dyniowe zadania matematyczne oraz wykonywały ćwiczenia artykulacyjne głosek szumiących lub innych..

 

 
W kolejnej części zajęć przeszliśmy do zajęć praktycznych. Dzieci wykonywały przestrzenne modele dyni.. 
 
 
W trakcie warsztatów powstały harmonijkowe dynie z papieru z efektem 3D... 
  

 

JESIENNE SOWY

 

 

Podczas warsztatów podjęliśmy się wykonania sów. Jest to prosta, ale bardzo efektowna praca. Do ich wykonania wykorzytsaliśmy liście. Manulane i twórcze zabawy pozwalają nam wzbogacać osobowość dzieci. Rozwój wyobraźni, zdolności manulanych, możliwość ekspresji emocji oraz ciekawa forma spędzenia wolnego czasu. A to wszystko dzięki sztuce...

 

 

 

MEDIA CYFROWE W EDUKACJI

Podczas kolejnych zajęć z zakresu kształcenia multimedialnego dzieci miały za zadanie korzystając z aplikacji learningapps odszukać ukryte hasło. Kolejne zadanie stanowiło połączenie nazw przedmiotów z ich nazwami. Learningapps to zestaw aplikacji za pomocą których tworzymy interaktywne gry i zadania, a tym samym wspieramy proces uczenia się dzieci..

 

  

ZAJĘCIA EDUKACYJNE Z ELEMENTAMI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

Biorąc pod uwagę fakt powrotu do szkoły oraz nastanie jesieni podczas ostatnich zajeć z elementami języka angielskiego skupiliśmy się na poznaniu słownictwa związanego ze szkołą oraz jesienią. Na zajęcia te składały się projekcje multimedialne oraz szereg zabaw i aktywności manulanych. Prowadzone w świetlicy zajęcia mają na celu oswajać dzieci z językiem obcym,  dawać możliwość osłuchania się z językiem obcym, rozwijać ich zdolności i umiejetności językowe. Ponadto mają za zadanie dostarczać dzieciom radości i poczucia sukcesu.

 

 

JESIENNE PARASOLE

Trójwymaiorowe parasole stanowią świetny sposób na wprowadzenie trochę radości w jesienną , szarą aurę. Aby wykonać tę pracę, dzieci musiały wykazać się nie lada prycyzją oraz sprawnoscią manulaną..

 

 

Wykonanie parasoli w formie przestrzennej  dało dzieciom znacznie więcej satysfakcji oraz usprawniło ich małą motorykę. 

 

 

KREATYWNIE Z KASZTANÓW I PLASTELINY

 

Jesień obfituje w bogactwo natury, które sprzyja zabawom z wykorzystaniem naturalnych materiałów, czyli kasztanów.  Podczas zajęć plastyczno - technicznych postanowiliśmy wykorzystać je do stworzenia zwierzątek. Powstały ślimaki, stonogi, misie, kotki, pająki. Wystarczyło ozdobić, ewentualnie połączyć kasztany przy wykorzystaniu plasteliny. Dzieki tym zajęciom uczniowie kształtowali umiejętność tworzenia kompozycji z różnego tworzywa przyrodniczego, a takze wyrabiali i doskonalili sprawności manualne..

 

 

Prezentacja powstałych prac przez dumnych autorów..

 

 

MEDIA CYFROWE W EDUKACJI

 

Sprostanie wymogom przyszłości w których dominują nowe media cyfrowe tworzy koniecznosć edukacji młodego pokolenia w zakresie poznawania i mądrego korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych. Uczniowie podczas zajęć z mediów cyfrowych w edukacji wczesnoszkolnej poznały historię mediów cyfrowych. Posłużyła do tego bajka autorstwa nauczyciela świetlicy. Po zakończeniu części teoretycznej dzieci przeszły do działań praktycznych. Mianowicie podjęli sie oni próby odzwierciedlenia poznanych mediów cyfrowych przy użyciu programu komputerowego Paint. 

 

 

ODRABIANIE PRACY DOMOWEJ

 

Do zadań świetlicy należy stworzenie warunków oraz atmosfery sprzyjającej nauce. W toku podejmowanych działań staramy się rozwijać u dzieci motywację do odrabiania pracy domowej, kształtować postawy proedukacyjne oraz rozwijać umiejetności komunikownia się w zespole klasowym. Każdego dnia tworzymy dla chętnych uczniów stanowiska do nauki własnej oraz udzielamy kompetentnej pomocy. 

 

 

 

ZAJĘCIA MUZYCZNO - PLASTYCZNE

 

Podczas organizowanych zajęć plastycznych uczniowie klas pierwszych wykonywali ilustrację do utworu A. Vivaldiego "Cztery pory roku". Dzieci starały się odzwierciedlić wspomniany utwór w pracy plastycznej, wyrazić swoje odczucia i emocje.  Chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami, doskonaliły wrażliwość słuchową i estetyczną. Tym samym uczniowie rozwijali własną inwencję twórczą w zakresie działań muzycznych i plastycznych. 

 

 

 

ZAJĘCIA SPORTOWO - REKREACYJNE

 

Organizowane zajęcia świetlicowe uzwględniają także rozwój sfery ruchowej dzieci. Prowadzone zajęcia sportowo-rekreacyjne mają na celu rozbudzanie zainteresowań aktywnością ruchową, motywowanie do aktywności ruchowej, wdrożenie uczniów do przestrzegania zasad współżycia społecznego, rozwijanie wiary we własny siły oraz przełamywanie lęków. Przy sprzyjajacej pogodzie zajęcia takie organizowane są na boisku szkolnym. Dzieci chętnie biorą w nich udział, a towarzyszy temu ogrom radości i uśmiechu...

 

 

 

 

 

Świetlicowy konkurs plastyczno - techniczny

Świetlica szkolna zaprasza wszystkich zainteresowanych uczniów klas 1-3 do wzięcia udziału w konkursie plastyczno - technicznym

"Najbardziej fantazyjne jesienne nakrycie głowy".

Pracę należy wykonać w formie przestrzennej, wielkość dowolna. Praca powinna zawierać metryczkę: imię i nazwisko autora, klasę. Prace ocenią jurorzy powołani przez Organizatorów.

Prace należy dostarczyć do świetlicy szkolnej do dnia 16.10.2020 r. Finał konkursu odbędzie się 23.10.2020 r.

Regulamin konkursu - kliknij tutaj

Zapraszamy do udziału!!!

 

 

 

ROK SZKOLNY 2019/2020

 

 

ŚWIETLICOWE OBCHODY DNIA KOBIET

 

Dnia 6 marca 2020 roku w świetlicy miały miejsce obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet. Z okazji tej przygotowany został dla dziewcząt szereg konkursów oraz zabaw z nagrodami. Dziewczęta wzięły udział w konkursie plastycznym, rozwiązywały łamigłówki matematyczne oraz polonistyczne.  Dzięki tym atrakcjom z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez cały dzień. 

 

 Wszystkie wyróżnione dziewczęta otrzymały nagrody.. Zespół Świetlicy składa serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców za zakup nagród, którymi mogliśmy obdarować wszystkie Dziewczęta. 
 
 
 
ZAJĘCIA SENSORYCZNE
 
Dnia 7 lutego w świetlicy przeprowadzone zostały warsztaty z elementami sensoplastyki. Z uwagi na fakt, że tegoroczna zima poskąpiła nam śniegu, dzieci miały możliwość poczuć urok tej pory roku tworząc sztuczny śnieg. Do wykonania wspomnianego śniegu wykorzystana została skrobia ziemniaczana oraz pianka do golenia. Z przygotowanej masy można było lepić kule czy bałwana. Taka sensoryczna zabawa daje dzieciom możliwość poznawania świata wszystkimi zmysłami oraz rozwija ich sprawności manulane. Dzieci podczas zabawy..
 
 
 
W dalszej części zajęć przeszliśmy do kolejnej zabawy sensorycznej, tj. wykonania cieczy nienewtonowskiej. Jest to ćwiczenie sensoryczne pozwalajace poznać dzieciom prawa fizyki, doskonalące zdolności manualne oraz wpływające na integrację sensoryczną.  Ciecz wykonana została ze skrobii ziemniaczanej i wody. Ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zmienia swoje właściowści. W przypadku zabawy dłońmi, gdy szybko ją chwycimy i zgnieciemy to utworzy się kulka, natomiast po zwolnieniu ucisku spływa po dłoniach. Zabawy z cieczą.. 
 
 
WALENTYNKI
 
Prowadzone dnia 5 lutego zajęcia w świetlicy zostały poświęcone nadchodzącym Walentynkom. Zajęcia rozpoczęły się krótką dyskusją dotyczącą historii walentynek, tego skąd przywędrowała do Polski ta tradycja oraz jak jest celebrowana. W dalszej części przeszliśmy do zajęć warsztatowych, podczas których dzieci wykonywały walentynkowe zakładki do książek. Posłużyliśmy się w pracy kolorowymi kartkami papieru, drewnianą szpatułką, klejem oraz kawałkiem sznurka. Praca warsztatowa w toku..
 
 
Efektem pracy były niesamowite zakładki, które niejednego czytelnika zachęcą do sięgnięcia po książkę. A oto ich prezentacja..
 
 
Dzieci będą mogły w święto zakochanych obdarować nimi ukochane przez siebie osoby..
 
 
 
 
 
ZAJĘCIA Z ELEMENTAMI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
"WINTER SPORTS"
 
 
Zima w pełni, dlatego też podczas zajęć z elementami języka angielskiego skupiliśmy się na poznaniu nazw wybranych zimowych dyscyplin sportowych. Dzieci w grupach lub indywidulanie zapoznawały się z nowym słownictwem. Następnie słownictwo to zostało utrwalone na forum grupy..
 
 
Na zakończenie zajęć składało się utrwalenie poznanego słownictwa. Przybrało ono formę zabawy, były to kalambury. Dzieci miały za zadanie rozpoznanie prezentowanej dyscypliny sportowej i podanie jej nazwy w języku angielskim. 
 
 
 
 
KOLOROWY KARNAWAŁ
 
 
 
Dnia 31 stycznia zostały w świetlicy klas 1 przeprowadzone zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonywały i dekorowały karnawałowe balony. Dzieci samodzielnie rysowały na kolorowych kartkach papieru szablon balonu, po czym dekorowały je według własnego uznania. Do dyspozycji były kolorowe kartki papieru (różne faktury), pióra, cekiny, brokat oraz wstążki. Podczas zajęć dzieci doskonaliły sprawnośći manualne, rozwijały swoją pomysłowość oraz kreatywność. 
Dzieci w trakcie pracy warsztatowej..
 
Grupowa prezentacja niezwykłych  prac.. 
 
 
 
 
 
ZIMOWY KRAJOBRAZ
 
 
 
Tegoroczna zima nie rozpieszcza nas ani śniegiem, ani mrozem, dlatego postanowiliśmy wykonać pejzaż zimowy, przedstawiajacy domy w śniegu. Do wykonania tych prac wykorzystane zostały kartki kolorowego papieru, patyczki higieniczne, wata kosmetyczna oraz sztuczny śnieg. Uczniowie doskonalili swój warsztat plastyczny z zastosowaniem różnych technik (rysowanie, wycinanie, przyklejanie)..
 
 
A oto efekty pracy; przepiękne zimowe domy skąpane w śniegu..
 
 
MASKI KARNAWAŁOWE
 
 
Z uwagi na fakt, że karnawał w pełni dnia 24 stycznia zajęcia świetlicowe zostały poświęcone temu zagadnieniu. W części wstępnej dzieci dowiedziały się czym jest karnawał, kiedy jest obchodzony oraz jakie są zwyczaje karnawałowe w różnych krajach świata. Następnie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonywały maski karnawałowe. Posłużyły im do tego wykonane z bloku technicznego wzory, które dzieci dekorowały w dowolny sposób przy użyciu farb, brokatów, cekinów, kolorowej krepiny oraz piórek...
 
Podczas tych zajęć dzieci w toku czynności manualnych rozwijały wyobraźnię i aktywność twórczą, rozwijały umiejętność współpracy w grupie oraz kultywowały tradycje karnawałowe. 
A oto dumni autorzy prezentujący efekty swojej pracy..
 
Kolejni dumni autorzy..
 
 
 
 
 
 
KONKURS "OZDOBA CHOINKOWA"-ROZSTRZYGNIĘCIE
 
 
 
Dnia 17 stycznia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plstycznego "Ozdoba Choinkowa". Celem konkursu było kultywowanie tradycji własnoręcznego wykonywania ozdób choinkowych oraz rozwijanie zdolności manualnych dzieci. Wpłynęło wiele przepięknych prac, w których autorzy wykazali się kreatywnością i pomysłowością, dlatego też wybór lauratów nie należał do łatwych.
 
Przedstawiamy listę zwycięzców:
 
Miejsce I Aleksandra Andrzejczak klasa 1d
Miejsce II Karen Wasilewska klasa 2c
Miejsce III Stanisław Stasiuk klasa 3d
 
Wyróżnienia:
 
Lena Obuchowska klasa 2b
Mateusz Łukiewicz klasa 1c
Maja Stępnikowska klasa 3d
Róża Stępnikowska klasa 1d
 
Laureaci oraz uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni..
Składamy serdeczne podziekowania wszystkim Dzieciom, które wzięły udział w konkursie oraz Radzie Rodziców za ufundowanie nagród dla laureatów konkursu.
 
 
 
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
 
 
 
Dnia 17 stycznia 2020 roku odbyły się w świetlicy zajęcia, których tematem przwodnim było zbliżające się Święto Dziadków. 
Zajęcia te służyły podtrzymywaniu tradycji obchodzenia uroczystosci rodzinnych i okolicznościowych, wzmacnianiu kontaktu między dziećmia dziadkami. W toku zajęć dzieci chętnie opowiadały o swoich dziadkach oraz aktywnościach, których się razem podejmują. Po wspólnej dyskusji przeszliśmy do warsztatów plastycznych, podczas których dzieci wykonywały unikatowe kalendarze dla swoich dziadków.
Wykorzystane w tym celu zostały kolorowe kartki papieru oraz druk kalendarza na 2020 rok. 
Kalendarze wykonane zostałe techniką origami..
 
Zajęcia przebiegały w ogromnym skupieniu. Dzieci dokładały wszelkich starań, aby ich efekt ich pracy był niepowtarzalny i niewątpliwie cel został osiagnięty..
 
 Z pewnością nic bardziej nie ucieszy Babci i Dziadka w dniu ich święta, aniżeli życzenia i samodzielnie wykonany przez ukochanego wnuka prezent.. 
 
KONKURS PLASTYCZNY 
"OZDOBA CHOINKOWA"
 
 
 
Termin składania prac konkursowych dobiegł końca. Złożone przez dzieci prace są wyjątkowe, autorzy tych prac wykazali się nibywałą kreatywnością i pomysłowością. Każda z prac jest niepowtarzalna. Technika jak i forma wykonywanych prac okazała się być różnorodna. Wśród prac znalazły się oczywiście bombki, zawieszki oraz łańcuch choinkowy.
 
Technika oraz forma wykonywanych prac okazała się być różnorodna. Zawieszki wykonano m.in. z masy solnej, makaronu, papieru, krepiny, kolorowego papieru czy tekstylii.
 
Jak widać każda z prac wymagała sporego nakładu pracy.  
 
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się klasyczne bombki..
 
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za złożone prace. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie dyplomów i nagród laureatom nastąpi w styczniu.
Tymczasem wszystkie zawieszki zawisły na naszej świetlicowej Choince..
 
 
 
 
 
ZAJĘCIA Z ELEMENTAMI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
"CHRISTMAS IS COMING"
 
 
 
 Ostatnie zajęcia z języka angielskiego prowadzone w świetlicy poświęcone zostały oczywiście Świętom Bożego Narodzenia. Dzieci w trakcie tych zajęć wzobacały słownictwo związane ze Świetami. Podczas pierwszego ćwiczenia dzieci zaznajamiały się z tym słownictwem za pomocą podpisanych ilustracji. Po chwili dzieci miały za zadanie w grupie dopasowywać odpowiednie nazwy do ilustracji świątecznych..
 
W dalszej części dzieci otzrymywały karty pracy, które rozwiązywały indywidualnie bądź w grupie, a ich zadanie polegało na rozwiązaniu Świątecznej krzyżówki oraz na wykreślaniu świątecznej słów w diagramie... 
W dalszej kolejności dzieci zapoznane zostały ze świątecznymi wyrażeniami: " Christams time", "Christmas stocking", "Christma card", "Christmas carols", "Christmas tree", "Merry Christmas" oraz 'Happy New Year".  Następnie w parach dzieci utrwalały te zagadnienia podczas wspólnej konwersacji. Po tym ćwiczeniu dzieci otrzymały kolorowanki ze świątecznymi ilustracjami i podpisem ich angielskich nazw.. Zajęcia zakończyły się wspólnym utrwaleniem poznanego słownictwa.
 
 
 
LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
 
 
 
Jedną z tradycji świątecznych, szczególnie bliską każdemu dziecku jest pisanie listów do Św. Mikołaja. Dlatego też jedne z zajęć świetlicowych zostały pświecone temu zagadnieniu. Na wstępie zajęć przedstawiona została postać św. Mikołaja w formie filmu animowanego  oraz krótkiej dyskusji. Zwrócono uwagę na prośby oraz marzenia dzieci, zarówno materailne jak i te niematerilane. W dalszej części dzieci otrzymały zadanie w którym to otrzymały przeróżne historie dzieci znajdujacych się w trudnych sytuacjach, czy borykających się z rozmaitimi problemami i ich zadanie polegało na zastanowieniu się o co takie dziecko może prosić św. Mikołaja..
 
Następnie dzieciom zaprezentowane zostały przykładowe listy do Mikołaja. Dzieciom wyjaśnione zostały pojęcia "adresat" oraz "nadawca", dowiedziały się jak prawidłowo zaadresować kopertę, poznały prawdziwy adres Mikołaja. Po tym dzieci mogły przystąpić do działania.. Podczas redagowania listu dzieci miały możliwość przelania na papier wszystkich swoich prganień oraz marzeń. Nierzadko opatrzone były one ilustracjami.Powstała niemała ilość listów.. 
 
    
 
 
 
ŚWIĄTECZNE ZWYCZAJE
 
 
 
W związku z tym, że swięta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami zajęcia w świetlicy poświęcone zostałt tradycjom oraz zwyczajom świątecznym. Na forum grupy przeprowadzona została dyskusja w której to dzieci opowiadały w jaki sposób przygotowują się do Świąt, jakie znają zwyczaje świąteczne oraz w jaki sposób pomagają swoim rodzicom. Ponadto dzieci opwoiadały w jaki sposób przystraja się choinkę w ich domach. Następnie dzieci przystąpiły do wykonywania prac plastyczno-technicznych. Dzieci wykonywały choinkę (którą przystrajały) lub zawieszkę na choinkę..
 
Finalny efekt pracy dzieci..
 
 
KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY
 
 
W dniach 6 i 9 grudnia 2019rtoku odbył się Świetlicowy Kiermasz Bożonarodzeniowy przygotowany przez Dzieci oraz nauczycieli Świetlicy Szkolnej. Dzieci aktywnie zaangażowały się w przygotowanie oraz przeprowadzenie Kiermaszu. Udział dzieci w przygotowaniu świątecznych ozdób oraz wystawienie ich jako "oferty handlowej" sprzyjało:rozwijaniu dziecięcej twórczej inwencji i pomysłowości, rozwijaniu i doskonaleniu umiejętności manualnych, poznawaniu nowych technik plastycznych, nauce staranności w wykonywaniu oryginalnych ozdób oraz  kultywowaniu tradycji i zwyczajów świątecznych...
 
  Na naszym kiermaszu można było nabyć: kartki, ozdoby, zawieszki oraz słodkości świąteczne..
 
  Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy aktywnie przyczynili się do przygotowania naszego Kiermaszu. Szczególne podziękowania należą się Dzieciom za ogromny wkład pracy w przygotowanie oraz przeprowadzenie Świątecznego Kiermaszu oraz Radzie Rodziców, za zakup materiałów niezbędnych do wykonania świątecznych ozdób. Całkowity dochód zostanie przekazany na zakup materiałów plastycznych oraz pomocy dydaktycznych do świetlicy szkolnej.
 
 
MIKOŁAJKI W ŚWIETLICY
 
 
Zgodnie  z tradycją 6 grudnia obchodzimy imieniny Mikołaja, czyli święto na które czeka każde dziecko. W tym roku podczas mikołajek w świetlicy przygotowane zostały dla dzieci z klas 1, 2 i 3 konkursy oraz zabawy mikołajkowe, na które składało się  5 podkategorii. Tym sposobem każdy mógł się wykazać w dziedzinie w która jest mu najbliższa. Rozpoczęliśmy od rywalizacji matematycznej. Dzieci starsze rozwiązywały mikołajkowe zadania tekstowe , z kolei pierwszoklasiści rachowaliw zakresie 20..
 
W kategorii tej wyróżnienie zostali: Maksymilian Borowski, Krzysztof Stachurka-Geller, Franciszek Szwed, Mateusz Żak.Wdalszej częśći przeszlismy do łamigłowek i zadań polonistycznych. Starsze Dzieci rozwiązywały krzyżówkę oczywiście o tematyce mikołąjkowej, z kolei młodsze dzieci wykreślały hasła mikołajkowe.. 
 
Natomiast w tej kategorii wyróżnieni zostali: Krzysztof Stachurka-Geller, Maksymilian Borowski, Dawid Kowalewski. Amelia Krosnowska, Maja Frydrych, Jan Gawłowski, Adam Bednarczyk, Róża Stepnikowska, Antonina Gensler, Klara Olbrycht, Mateusz Żak. Kolejnym zadaniem było stworzenie pracy plastycznej pt." Mikołaj". Interpretacja, forma oraz technika wykonania były dowolne. A oto jak pracowały dzieci podczas tego zadania..
 
Wyróżnienie w tej kategorii zaostali: Hania Kuźnicka, Dominika Piątek, Stanisław Stasiuk, Amelia Krosnowska, Maja Frydrych, Hania Kiełbasa, Mateusz Żak, Izabela Walczak. Powstałe prace prezentowały się miedzy innymi tak..  
 
 
Nasza zabaw nie mogła się obyć bez części artystycznej, a stanowił ją konkurs wokalny. Ochotnicy mieli za zadanie wykonanie dowolnie wybranego przez siebie utworu.
 
Podczas tej rywalizacji wyróznieni zostali: Klara Stobiecka, Oliwia Grudziąż, Mateusz Żak, Anita Protic, Daria Stefurak.Ostatnią z naszych konkurencji stanowiło  wyróżnienie najgrzeczniejszej dziewczynki  oraz najgrzeczniejszego chłopca. W klasach 1 tytuł ten otrzymali: Lena Kochan oraz Filip Kiec. Z kolei w klasach 2 oraz 3 Oliwka Grudziaż i Santaiago Prętnicki-Ramirez. Dzieci te odznaczają się szczególną aktywnością oraz zachowaniem podczas zajęć świetlicowych w ciągu całego roku szkolnego. Na zakończenie wspołnej zabawy dzieci zostały obdarowane prezentami.. 
Kolejni obdarowani..
 
Nie dało się ukryć, że wszystkich obdarowanych rozpierała duma i radość..
 
 
Składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców ZS nr 79 za sfinansowanie nagród rzeczowych, dzieki którym dzieci ze świetlicy szkolnej mogły zostać obdarowane tego szczególnego dnia..
 
 
 
 
 
 
 
CHOINKA W DZIELNICY WILANÓW
 
 
 
Pododbnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku w Urzędzie Dzielnicy Wilanów stanie wyjątkowa Choinka, bo przyozdobiona zawieszkami własnoręcznie wykonanymi przez Dzieci z wilanowskich szkół i przedszkoli. Motywem przewodnim tegorocznych zaiweszek są Bajki Polskie. Dostarczone do naszej szkoły prace okazałąy się być wyjątkowo piękne i oryginalne..
 
 
Wśród prac znaleźć można było Bolka i Lolka, Pyzę, Misia Uszatka, Reksia, Pszczółkę Maję, Koziołka Matołka, Misia Coralgola oraz wiele innych polskich tytułów..
 
 
Realizując to zadanie dzieci nie tylko roziwjały swoją kreatywność, zdolności manualne, ale przede wszystkim miały możliwość przybliżyć sobie temat polskich bajek. Coraz częściej zapominamy współcześnie o tych tytułach, a są to niezwykle cenne treści. 
 
 Kolejne bajkowe zawieszki.. Dnia 6 grudnia 2019 roku klasa 2b udała się do Urzędu Dzielnicy Wilanów, aby przystroić świąteczne drzewko w zawieszki wykonane przez swoich kolegów i koleżanki. Dzieci przystrajały drzewko w asyście i z pomocą Pana Burmistrza..  Zadanie to sprawiło dzieciom ogromną radość, a efekty pracy Dzieci wprost zachwycają.. 
 
 
  
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Placówkom, które włączyły się do akcji i dostarczyły nam prace wykonane przez Dzieci. Każda zawieszka posiada metryczkę z nazwiskiem Dziecka, które je wykonało. Zatem Dzieci mogą udać się do Urzędu Dzielnicy wraz ze swoimi rodzinami i podziwiać swoją praę na tym  niepowtarzalnym Drzewku.        
 
BARBÓRKA
 
 
 
Dnia 4 grudnia zajęcia w świetlicy poświęcone zostały oczywiście Górnikom i ich Świętu. Na wstępie dzieciom wyjaśniona została ranga tego zawodu oraz podkreślone zostało z jakim niebezpieczeństwem wiąże się praca pod ziemią. Zajęcia rozpoczęły się od zaprezentowania dzieciom ilustracji przedstawiającej górnika, omówienia poszczególnych elementów jego ubioru, krótkiej wzmianki o świętej Barbarze- patronce górników.  Wdalszej koleności dzieci wysłuchały "Legendy o Skarbnkiu", omówione zostały zasady zachowania się w kopalni, po czym nastąpiła projekcja filmu o pracy górników.
Na zakończenie zajeć przeprowadzone zostały warsztaty plastyczne, podczas których chętne dzieci mogły wykonać tradycyjną czapkę górniczą.. 
 
 
 
WARSZTATY ŚWIĄTECZNE
 
 
 
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami,  a z nimi coroczny Kiermasz Świąteczny podczas którego można nabyć kartki świąteczne, stroiki i tradycyjne ozdoby świąteczne wykonywane przez dzieci oraz nauczycieli świetlicy. Podczas tych zajęć dzieci rozwijały umiejetności manualne, wyobraźnię oraz kreatywność, a wszystko to odbywało się w radosnej atmosferze oczekiwania na święta. Poniżej przedstawiamy relację z wybranych zajęć.
 
Dzieci wykonały między innymi stroiki z szyszek..
 
Niewątpliwie tradycyjną ozdobą świąteczną jest szopka bożonarodzeniowa, dlatego też dzieci podjęły się jej wykonania. Praca ta była wieloetapowa, gdyż na początku należało posklejać konstrukcję, następnie pomalować, a na samym końcu przystroić i estetycznie zapakować..
 
Nie da się jednak ukryć, że największą frajdę dzieciom sprawiły warsztaty zdobienia świątecznych pierników.
Dzieci wykazały się niebywałą kreatywnością, pierniki  prezentują się spektakularnie..  
 
ZUMBA
 
 
Podczas zajęć świetlicowych prowadzone są dla dzieci ćwiczenia koordynacyjno-ruchowe przy mucyce, czyli zumba. Mają one na celu doskonalenie koorydnacycji słuchowo-ruchowej dzieci, kształtowanie poczucia rytmu, wyobraźni muzycznej i ekspresji ruchowej. Dzieci doskonalą podczas tego typu ćwiczeń ruchy zamierzone poprzez naśladownictwo, rozładowują zmęcznie i napięcie. Przede wszystkim jednak podczas tych zajeć doświadczają wspólnej zabawy w grupie..
 
 
 
WRÓŻBY I ZABAWY ANDRZEJKOWE
 
 
W naszej świetlicy zostały zorganizowane zajecia, których celem było zapoznanie dzieci z tradycyjnymi zwyczajami i zabawami ludowymi związanymi z Andrzejkami.  Zajęcia te rozpoczęły się od rozmowy o Andrzejkach i Katarzynkach, dzieci poznały historie dnia Św. Andrzeja. Po krótkim wstępie dzieci mogły przenieść sie w świat wróżb i fantazji  i trochę powróżyć...
Wróżby jakie zostały przygotowane dla dzieci: lanie wosku, imiona przyszłych małżonków (wróżba z serca), wykonywane w przyszłości zawody, wrózba szkolna. Wspólną zabawę wieńczył mały poczęstunek: owoc lub słodki żelek..
 
 
"ANIOŁ MIESZKA PO SĄSIEDZKU"
 
 
Grupa dzieci z naszej świetlicy postanowiła zostać Aniołami i przygotować kartki świąteczne dla dzieci leczących się w Górnośląskim Centrum Zdrowia w Katowicach. Przed przystąpieniem do działania dzieci zapoznane zostały ztechniką tworzenia i dekorowania kartek świąteczncyh. Następnie przystąpiły do działania...
 
Powstałe kartki prezentowały sie między innymi tak...
 
Po wykonaniu kartek dzieci przeszły do samodzielnego formułowania oraz pisania życzeń w uprzednio przygotowanych kartkach.. 
Dzieci stworzyły wyjątkowe kartki wraz z przepieknymi życzeniami..
 
Kolejni twórcy ze swoimi arcydziełami..
 
Składamy serdeczne podziękowania Dzieciom, które zaangażowały się w tę akcję, za ich trud oraz zapał. Przede wszystkim za to, że aktywnie włączyły sie w pomoc chorym dzieciom. Szczególne podziękwania należą sie: Hani Kuźnickiej z klasy 3b, Hani Tatys z klasy 3c oraz Karolinie Malickiej z klasy 3c. Wszystke przygotowane kartki trafią do pacjentów Oddziału Onkologicznego GCZD w Katowicach, a oto one.. 
 
 
 
 
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
 
 
Każde dziecko doskonale wie, ze 25 listopada to Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Dlatego też tego dnia zajęcia w świetlicy poświęcone zostały właśnie tej tematyce. Na ich wstępie dzieci zapoznane zostały z historią pluszowego misia. W kolejnej cześci odbył się krótki wykład o niedźwiedziach, a nastepnie quiz wiedzy bazujący na przekazanych informacjach. Nie omieszkaliśmy przeczytać literatury poświęconej niedźwiadkom. Wybraną przez nas pozycją było: "Miś zwany Paddington". Dzieci miały możliwość obejrzeć krótki film o niezwykłym misiu, jakim niewątpliwie był Miś Wojtek, nasz wojenny bohater..
 
 
 
Ostanią częścią naszych zajęć były warsztaty plastyczne. Dzieci miały możliwość wyboru formy pracy, a była to praca indywidualna lub grupowa. Podczas pracy indywidualnej dzieci miały za zadanie namalować farbami swojego ulubionego misia..
 
Efekty pracy prezentowały się między innymi tak..
 
Z kolei zaproponowana praca grupowa wymagała większego nakładu pracy, bowiem dzieci miały za zadania narysować kontur większego misia i wykleić go bibułą. Ponadto była to praca zespołowa, a więc wymagała od dzieci wspólnego podejmowania decyzji w wyniku negocjacji, wspólnego rozwiązywania problemów.
 
 Zadanie to okazało się na tyle wymagające, że dzieci pracujące przy nim często się wymieniały.. 
 
 
 
 
 
Tym samym miś ten tworzony był przez uczniów klas 1, 2 oraz 3. Niemniej jednak największy wkład pracy należał do klas 1... Dlatego tez to te uczennice zapozowały do zdjęcia z naszym misiem..
 
   
 
Powstałe podczas warsztatów prace znalazły się na naszej tablicy.. 
 
 
  
 
 
WARSZTATY PLASTYCZNE Z WYKORZYSTANIEM GLINY
 
 
Podczas jednych z zajęć plastycznych prowadzonych w naszej świetlicy dzieci miały możliwość pracować z gliną. Na wstępie dzieci uzyskały ogólne informacje na temat tej skały, dowiedziały się czym jest rzeźba oraz płaskorzeźba. Po tym małym wstępie zostały zachęcone do wykonania własnej rzeźby. Dzieci z zapałem ugniatały, wałkowały i kroiły glinę. Jednak nie od razu udało się im stworzyć własną rzeźbę, efekt końcowy poprzedziły wielokrotne próby formowania kształtów. Tym samym dzieci miały możliwość ćwiczyć motorykę małą,  doświadczać manualnych przyjemności, ale przede wszystkim dobrze się bawić..
 
 
 
 
KONKURS PLASTYCZNY "OZDOBA CHOINKOWA"
 
 
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów klas1-3 szkoły podstawowej do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "Ozdoba choinkowa". Przedmiotem niniejszego konkursu są ozdoby choinkowe. Technika oraz forma wykonania pracy jest dowolna. Można użyć wszystkiego, co podpowie nam wyobraźnia np. bibułki, słomy, kolorowego papieru, orzechów, szyszek, makaronu, piernika itp. Jak wskazuje tematyka konkursu praca powinna być tak wykonana, aby dało się ją zawiesić na choince. Pracę należy dostarczyć do dnia 19 grudnia 2019r. do świetlicy szkolnej do Pani Klaudii Karmonik lub do sali 41 do Pani Ani Artyszuk (prace złożone w terminie późniejszym nie będą przyjmowane). 
Ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie nagród nastąpi w styczniu..
Zapraszamy do udziału!!!
Regulamin konkursu
 
 
ZAJĘCIA CZYTELNICZE
 
 
Jedna z form zajęć prowadzonych w naszej Świetlicy to zajęcia czytelnicze. Książki są bowiem najlepszą drogą do poznawania świata, rozwijania wyobraźni, zdobywanie wiedzy, rozwijania kreatywności oraz wzbogacania słownictwa. Zatem istotne jest kształtowanie pozytywnej aktywności czytelniczej dzieci od najmłodszych lat. Nasze działania w tym zakresie to przede wszystkim wspólne czytanie oraz rozmaite zabawy z książką. Podczas ostatnich zajęć czytelniczych dzieci mogły wysłuchać bajek czytanych przez kolegów z klasy 8. Celem tych zajęć poza promocją czytelnictwa była także integracja uczniów starszych z młdoszymi dziećmi. 
 
Starszym kolegom dziękujemy i zapraszamy ponownie!
 
 
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
 
 
Dla uczczenia 101 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości zostały przeprowadzone w świetlicy zajęcia na które składała się dyskusja oraz warsztaty plastyczne. Wspomniane zajęcia miały na celu  rozważanie czym jest "niepodległość", poznanie symboli narodowych, pogłębianie wiedzy historycznej dzieci na temat odzyskania niepodległości oraz doskonalenie technik plastycznych. Ponadto służyły rozbudzaniu szacunku do tradycji narodowych oraz umacnianiu postawy patriotycznej. Po części teoretycznej przeszliśmy do praktycznych działań. Dzieci miały za zadanie stworzenie jednego z symboli narodowych, a mianowicie Godła. W tym celu posłużyły się techniką origami.
  
 
Tak oto prezentowała się praca warsztatowa dzieci.. 
 
Nasi Mali dumni Patrioci i rezultat ich pracy..
 
 
Ekspozycja prac na Naszej gazetce..
 
 
 
 
 
PIEŚŃ PATRIOTYCZNA
 

W ramach przygotowań do obchodów Święta Niepodległości zorganizowane zostały w świetlicy szkolnej zajęcia muzyczne, które przybrały formę Karaoke. Zajęcia te miały na celu rozwijanie wrażliwości i wyobraźni muzycznej dzieci, umacnianie poczucia patriotyzmu, kształtowanie świadomości obywatelskiej oraz służyło kształtowaniu odpowiedniego zachowania się podczas uroczystości szkolnych oraz państwowych.

 

 

 

DZIEŃ DYNI

 
Dnia 31 października 2019 roku obchodziliśmy w Świetlicy Dzień Dyni. Z tej okazji przeprowadzone zostały zajęcia na które składał się mini wykład dotyczący wartości odżywczych warzyw dyniowatych (promowanie zasad zdrowego odżywiania) oraz zajęcia plastyczne rozwijające inwencję twórczą dzieci.  W wyniku przeprowadzonych zajęć nie tylko powstały przepiękne dynie, ale również zwrócona została uwaga dzieci na potrzebę spożywania tych jakże wartościowych warzyw. Dzieci podczas intensywnej pracy warsztatowej..
 
 
Dynie zostały wykonane dwoma odrębnymi technikami, jednak w obdwu przypadkach dzieci rozwijały sprawność manualną i percepcyjną, samodzielność, odpowiedzialność, a przede wszystkim wiarę we własne siły. Natomiast efekty pracy były zachwycające..
 
 
 
SOWA MĄDRA GŁOWA
 
W ramach zajęć świetlicowych zostały przygotowane dla dzieci zajęcia plastyczno-sensoryczne, podczas których tworzone były sowy. W tym celu posłużyliśmy się wieloma fakturami tj; ryż, kasza, kawa. Tym samym dzieci miały możliwość rozwijać  zdolności twórczego i kreatywnego działania.Podczas wykonywanej pracy dzieci miały możliwość stymulowania i rozwijania wrażliwości poznawczej i dotykowej. W trakcie zajęć wykazały się sporym skupieniem uwagi na wykonywanym zadaniu. Dzieci wykazywały się poczuciem odpowiedzialności nie tylko za wykonywane przez siebie zadania, ale także podejmowały się współpracy. Postawa ta rozwijała poczucie otwartości na uczucia i opnie kolegów.
 

Ekspozycja prac na naszej świetlicowej tablicy...

  

 

 

JESIENNY PEJZAŻ

W naszej świetlicy przeprowadzone zostały warsztaty plastyczne, w których dzieci miały za zadanie stworzenie jesiennego pejzażu. Uczestnicy zajęć podzieleni zostali na grupy, a ich zadaniem było odwołanie się do zaobserwowanych zmian w krajobrazie i przyrodzie jesiennej. Stworzyło to możliwość rozwijania wrażliwości kolorystycznej oraz umiejętności określania barw charakteryzujących poszczególne pory roku... Zastosowane przez dzieci techniki plastyczne stanowiły: wycinanki, wydzieranki, wyklejanki, wydrapywanki. Dzieci podczas intensywnej pracy twórczej..

Dzieci w trakcie zajęć nie tylko świetnie się bawiły, ale także rozwijały umiejętność współpracy, radzenie sobie z trudnościami oraz przestrzegania zasad obowiązujących w grupie. A oto jedna z powstałych prac..

 

 

JESIENNE ŚLIMAKI

Złota polska Jesień sprzyja twórczej pracy. Z darów jesieni, jakimi są kasztany, postanowiliśmy stworzyć Jesienne Ślimaczki. Wykorzystaliśmy do tego również plastelinę. Dzieci w toku tych zajeć miały możliwość rozwoju zdolności manualnych oraz kreatywności poprzez tworzenie przestrzennych kompozycji.

 

 

Efeketem tych zajęć były nie tylko wielobarwne ślimaczki, ale również wspaniała zabawa..

 

 

 

ŚWIETLICOWE OBCHODY DNIA CHŁOPAKA

 

Dnia 30.09.2019r. Obchodziliśmy w Świetlicy Dzień Chłopaka. Przygotowany został dla chłopców szereg zadań oraz wyzwań mających na celu wyłonienie: “Super Chłopców”.Rywalizacja obejmowała pięć konkurencji. Pierwszą stanowił Mini Mam Talent Uczestnicy prezentowali swoje talenty, a były to m. in. śpiew,recytacja wierszy, taniec....

Oceny występów uczestników dokonywało jury, składające się z dziewcząt

Po zakończeniu części artystycznej przeszliśmy do części plastycznej. W tej konkurencji chłopcy otrzymali kartki, kredki, flamastry oraz plastelinę. Za zadanie mieli oni w ciągu 15 minut stworzyć pracę plastyczną o dowolnej tematyce. Najciekawszą pracę wyłoniło oczywiście żeńskie jury. Podczas części polonistycznej uczestnicy zmagań musieli wykazać się znajomością ortografii pisząc dyktando. W naszej rywalizacji nie mogło zabraknąć także części matematycznej, a w niej należało się zmierzyć z zadaniami tekstowymi...Z uwagi na fakt, że chłopcy słyną z zamiłowana do sportu nie mogło zabraknąć konkurencji sportowej. Chłopcy mieli za zadanie rzucać piłką do kosza przez 2minuty. Zwyciężał zawodnik który oddał najwięcej rzutów..

 

Zwycięzcami okazali się być:

Konkurencja artystyczna:

Jerzy Adamowski 3a

Konkurencja plastyczna:

Maciej Szawiec 3a

Santiago Prętnicki-Ramirez 2a

Konkurencja polonistyczna:

Krzysztof Kozłowski 2a

Konkurencja matematyczna:

Maksymilian Borowski 3b

Konkurencja sportowa:

Maciej Szawiec 3a

Specjalne wyróżnienie otrzymał także Piotr Łyżwa z klasy 2e, który rywalizował we wszystkich konkurencjach.

Dla chłopców zostały przygotowane okolicznościowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe..

Wszystkiego co Najlepsze Chłopcom z Okazji ich Święta życzą koleżanki oraz Nauczyciele Świetlicy :)

 
 
 
 
POWITANIE JESIENI 

 

Z okazji nadejścia Jesieni zostały przeprowadzone w świetlicy zajęcia mające na celu przybliżenie informacji dotyczących tej pory roku. Podczas zajęć w grupie dzieci poznały m.in. datę rozpoczęcia i zakończenia wspomnianej pory roku, cechy odróżniające ją od pozostałych oraz zmiany jakie możemy zaobserwować w pzryrodzie. Po zakończonej części teoretycznej przeszliśmy do działań praktycznych. Dzieci rozwijały swoje zdolności plastyczne i manualne tworząc Jesienne drzewo. 

 
Do ich wykonania dzieci wykorzystały kartki papieru, kredki, farby oraz rolki. Podczas wykonywanie pracy dzieci miały możliwość kształtować umiejętność pracy indywidualnej, planować swoją pracę oraz zarządzać swoim czasem.
 
Prace dzieci prezentowały się wspaniale i oczywiście znalazły się na Naszej Gazetce..