Erasmus+ w Potockim

Rok szkolny 2020/2021 to pierwsze kroki nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół nr 79 im. Stanisława Kostki Potockiego w Warszawie w programie Erasmus+. Rozpoczęliśmy realizację projektu „The Breakthrough Project – wielopłaszczyznowy rozwój kadry na miarę Europy”.

Zaangażowanie 17 nauczycieli z grona 116 pracujących w liceum i szkole podstawowej ma pobudzić kadrę placówki, a w konsekwencji całą społeczność szkolną do własnego rozwoju i tworzenia mostów współpracy ze szkołami z innych krajów Europy. Zależy nam na doskonaleniu kompetencji językowych (zwłaszcza w obszarze języka angielskiego), poznaniu innowacyjnych metod i form pracy z uczniem z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii informacyjno-komputerowych (m.in. CLIL, blended learning). 

Szersze otwarcie naszej społeczności na wielokulturowość, wszak z każdym rokiem zwiększa się u nas liczba uczniów obcokrajowców, to realna pomoc w wyrównywaniu szans edukacyjnych takich uczniów i okazja do integracji międzykulturowej. Nawiązanie współpracy z uczniami z innych krajów Europy to wielka szansa na wymianę doświadczeń dzieci i młodzieży oraz kadry pedagogicznej, co może zaowocować aktywnością na polu inicjatyw europejskich.

Dalszą perspektywę wyznacza złożony przez zespół nauczycieli wniosek o akredytację programu Erasmus + w naszej szkole w latach 2021-2027.

Dokumenty projektowe

Regulamin Udziału Młodzieży w Projekcie ERASMUS+
(Zarządzenie nr 28/2022 Dyrektora Zespołu Szkół nr 79 im. Stanisława Kostki-Potockiego z dnia 10 listopada 2022 r.)

 

Kolejna mobilność za nami

Mobilność czeska niestety już za nami. W piątek, 8 listopada pożegnaliśmy naszych wspaniałych partnerów z 1st International School of Ostrava. 

W przedostatni dzień wizyty nasi uczniowie w ciągu dnia przebywali szkole, pracując nad wspólnym projektem - opracowywali zdobyte materiały, które w marcu zostaną umieszczone na dedykowanym instagramowym koncie naszego projektu. Natomiast wieczorem wybraliśmy się do klubu Hybrydy na świetny koncert zespołu Royel Otis.

czytaj więcej

Trzeci dzień projektu Erasmus+

Środa była trzecim dniem wizyty naszych partnerów z Ostravy. Spędziliśmy go poza murami naszego liceum. Uczestnicy projektu mogli w praktyczny sposób przekonać się, na czym polega zrównoważnony rozwój. Poznali także cząstę historii Warszawy i Polski.

Dzień rozpoczęliśmy od wycieczki na Białołękę do gospodarstwa rodzinnego Rysiny, gdzie właściciel - Pan Andrzej Majlert opowiedział nam o niezwykłej historii tego wyjątkowego miejsca oraz udzielił cennych wskazówek na temat tego czym powinien kierować się lokalny przedsiębiorca w swoich działaniach. Mieliśmy okazję skosztować wspaniałych wypieków i produktów z Rysin oraz zwiedzić całe gospodarstwo.

czytaj więcej

Drugi dzień czeskiej mobilności

Drugi dzień czeskiej mobilności za nami!

Nasi uczniowie rozpoczęli go od spotkania z Panem Krzysztofem Rzymanem, dziennikarzem ekonomicznym, przedsiębiorcą, który przez 8 lat pracował w redakcji gospodarczej Polskiego Radia. Prowadzi popularną warszawską kawiarnię STOR na Tamce oraz niezależne wydawnictwo Stormin The City. Twórca "Zielonego Podcastu" połączył  się z nami prosto z Bangkoku, gdzie obecnie pisze doktorat na temat zrównoważonego rozwoju i podczas prawie godzinnej rozmowy z naszymi Erasmusowiczami przybliżył im ten koncept oraz odpowiadał na gro ich pytań związanych z tym tematem.

czytaj więcej

Goście z Ostrawy w Potockim

Dziś rozpoczęła się kolejna mobilność uczniowska w naszej szkole! Tym razem gościmy uczniów i nauczycieli z 1st International School of Ostrava.

Pierwszy dzień minął nam pod znakiem zwiedzania Wilanowa – Dyrektor Centrum Kultury Wilanów Pan Robert Woźniak przeprowadził wspaniały wykład (w całości po czesku!) o kulturze Polski i naszej Dzielnicy a następnie zabrał nas na spacer po okolicy oraz pięknych ogrodach i Pałacu Jana III Sobieskiego. Dzień zakończyliśmy pysznym poczęstunkiem dla uczniów oraz rodziców goszczących naszych czeskich Erasmusowiczów

Zakończony kurs

Nauczyciel Dawid Lipski ukończył w Walencji tygodniowy kurs metodyczny otrzymaniem certyfikatu Europass Teacher Academy. Kurs pokazał, w jaki sposób przy użyciu odpowiednich aplikacji i narzędzi sztucznej inteligencji można wspierać naukę zarówno na świeżym powietrzu jak i w pomieszczeniach klasowych.

Czytaj więcej

Współpraca z Czechami na finiszu

Projekt eTwinning „Facing History and Ourselves Through Storytelling”, który realizujemy z czeską 1st International School of Ostrava wchodzi w ostatnią fazę. 

Po kilku miesiącach współpracy, spotkaniach online oraz wizycie naszych uczniów w Ostravie nadszedł moment podsumowania e-Twinningowej pracy. Z tego powodu w czwartek, 23 kwietnia odbyło się spotkanie online, podczas którego uczestnicy zapoznali z ich ostatnim wspólnym zadaniem - napisaniem opowiadania. Z pomocą online'owej ankiety, uczniowie zadecydowali o szczegółach i formie realizacji tego zadania.

W najbliższych tygodniach, w 5 zespołach stworzą ebooka, który zwieńczy miesiące wspólnych działań projektowych.

czytaj więcej

Kolejne kursy Erasmus+ za nami

W ubiegłym tygodniu troje nauczycieli zakończyło tygodniowe kursy realizowane w ramach programu Erasmus+. Szkolenia odbyły się w stolicy Grecji, Atenach.

Pani Magdalena Janowska uczestniczyła w kursie doskonalącym znajomość języka angielskiego, natomiast panowie Mikołaj Sankowski i Piotr Stankiewicz poznawali nowoczesne narzędzia TIK uatrakcyjniające prowadzenie lekcji. 

czytaj więcej

Koniec drugiej mobilności

Wszystko co dobre szybko się kończy. 

Po wczorajszym pełnym wrażeń zwiedzaniu ogrodu Keukenhof i wspólnym wieczorze podsumowującym cały wyjazd, dziś nasi Erasmusowicze wylądowali na polskiej ziemi. Drugą już taką wymianę z Keizer Karel College można zaliczyć do zdecydowanie udanych. Już możemy potwierdzić, że w przyszłym roku szkolnym też odwiedzimy Niderlandy.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską.

zobacz zdjęcia

Holenderska mobilność dobiega końca

W drugiej połowie mobilności w Amstelveen nasi Erasmusowicze nie mieli czasu na nudę.

W czwartek wzięli udział w "scavenger hunt" i odkrywali sekrety miasteczka. Zaś po południu czekał ich tradycjny niderlandzki lunch - broodje kroket - a po nim praca nad prezentacjami, które nasi Licealiści wspaniale zaprezentowali podczas wieczorku, na którym zjawiły się goszczące rodziny.

czytaj więcej