Erasmus+ w Potockim

Rok szkolny 2020/2021 to pierwsze kroki nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół nr 79 im. Stanisława Kostki Potockiego w Warszawie w programie Erasmus+. Rozpoczęliśmy realizację projektu „The Breakthrough Project – wielopłaszczyznowy rozwój kadry na miarę Europy”.

Zaangażowanie 17 nauczycieli z grona 116 pracujących w liceum i szkole podstawowej ma pobudzić kadrę placówki, a w konsekwencji całą społeczność szkolną do własnego rozwoju i tworzenia mostów współpracy ze szkołami z innych krajów Europy. Zależy nam na doskonaleniu kompetencji językowych (zwłaszcza w obszarze języka angielskiego), poznaniu innowacyjnych metod i form pracy z uczniem z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii informacyjno-komputerowych (m.in. CLIL, blended learning). 

Szersze otwarcie naszej społeczności na wielokulturowość, wszak z każdym rokiem zwiększa się u nas liczba uczniów obcokrajowców, to realna pomoc w wyrównywaniu szans edukacyjnych takich uczniów i okazja do integracji międzykulturowej. Nawiązanie współpracy z uczniami z innych krajów Europy to wielka szansa na wymianę doświadczeń dzieci i młodzieży oraz kadry pedagogicznej, co może zaowocować aktywnością na polu inicjatyw europejskich.

Dalszą perspektywę wyznacza złożony przez zespół nauczycieli wniosek o akredytację programu Erasmus + w naszej szkole w latach 2021-2027.

Dokumenty projektowe

Regulamin Udziału Młodzieży w Projekcie ERASMUS+
(Zarządzenie nr 28/2022 Dyrektora Zespołu Szkół nr 79 im. Stanisława Kostki-Potockiego z dnia 10 listopada 2022 r.)

 

Wizyta nauczycielki z IES Ramón Menéndez Pidal w naszej szkole

W poniedziałek, 26 maja br. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole nauczycielkę z hiszpańskiej szkoły średniej IES Ramón Menéndez Pidal w A Coruña. Była to wizyta typu „job shadowing”, w ramach mobilności nauczycieli w programie Erasmus+.

Pani Nuria obserwowała zajęcia, poznawała metody nauczania stosowane w naszej szkole oraz jej zaplecze. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, inspirujących rozmów i nawiązania międzynarodowej współpracy.

czytaj więcej

Nasi przedstawiciele na konferencji eTwinning

W ubiegłym tygodniu nasza szkoła wzięła udział w międzynarodowej konferencji eTwinning Schools Conference: Strengthening Citizenship Education in eTwinning Schools!

Dzięki zaproszeniu od Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji mieliśmy możliwość uczestniczyć zdalnie w tym wyjątkowym wydarzeniu, które odbyło się 16–17 maja 2025 roku. Konferencja zgromadziła przedstawicieli szkół z całej Europy, wyróżnionych prestiżową odznaką eTwinning School – w tym nas!

Podczas wydarzenia wzięliśmy udział w dwóch inspirujących warsztatach prowadzonych przez ambasadorów eTwinning: 

czytaj więcej

Ostatni dzień wymiany holenderskiej

Wymiana z Keizer Karel College w Amstelveen dobiegła końca.

Przedostatniego dnia wizyty w Niderlandach nasi Erasmusowicze odwiedzili muzeum Van Gogha. Następnie, po godzinnym pikniku odbyły się aktywności w szkole - między innymi malowanie chodaków oraz praca nad filmikiem podsumowującym wyjazd. 

Ostatniego dnia, dzięki uprzejmości nauczycieli i rodziców niderlandzkich, uczniowie pojechali jeszcze nad morze północne pospacerować po pięknej plaży.

Dofinansowane z UE

Trzeci dzień holenderskiej wymiany

Środa, 19 marca to już trzeci dzień wizyty naszych licealistów w Holandii.

Kolejny dzień wizyty w kraju tulipanów rozpoczęliśmy od wizyty w interaktywnym i immersyjnym Museum of the Canals, gdzie poznaliśmy historię i rolę amsterdamskich kanałów. Następnie czekał nas rejs po rzece Amstel. Po przerwie lunchowej w postaci tradycyjnych frytek, udaliśmy się do galerii FOAM na warsztaty kreatywnej fotografii. 
Dofinansowane z UE 

This Is Holland

Trwa wymiana młodzieży naszej liceum z ich rówieśnikami z holenderskiego Amstelveen.

Drugi dzień niderlandzkiego wyjazdu zaczęliśmy od zwiedzania narodowego muzeum Rijksmuseum, gdzie podziwialiśmy m.in. dzieła Rembrandta i Van Gogha.

czytaj więcej

Nasi w Amstelveen w Niderlandach

W poniedziałek, 17 marca ruszyła kolejna mobilność uczniowska w ramach naszej Akredytacji Erasmus+!

Uczniowie klas 2d, 2f, 3b, 3e i 3f pod opieką Panów Krystiana Iwaniuka oraz Mikołaja Sankowskiego polecieli do Amstelveen w Niderlandach, gdzie wraz z uczniami i nauczycielami z Keizer Karel College będą kontynuować realizację projektu "What will we leave behind?".

czytaj więcej

Ostrawa - to se ne vrati

Nadszedł ostatni dzień erasmusowego wyjazdu do Czech.

Dziś nasi uczniowie wraz partnerami dokończyli projekt rozpoczęty w listopadzie w naszym liceum. Stworzyli instagramowe konto na którym zamieszczają informacje o lokalach, które swoją działalnością spełniają kryteria zrównoważonego rozwoju - serdecznie zapraszamy do obserwowania https://www.instagram.com/locals

czytaj więcej

Ostrawa w ... Pradze

Czeska mobilność trwa dalej - środę i czwartek nasi Erasmusowicze spędzili w stolicy naszych południowych Sąsiadów. 

Jak przystało na projekt związany z rozwojem zrównoważonym, kolejna nasza podróż odbyła się najbardziej ekologicznym ze środków transportu publicznego - pociągiem. Tym razem okazało się, że České dráhy (odpowiednik naszego PKP) również potrafią złapać opóźnienie. Nie przeszkodziło nam to jednak w realizacji programu. 

czytaj więcej

Ostrawa - dzień drugi

Trwa wizyta naszych licealistów u ich czeskich partnerów. Drugi dzień mobilności czeskiej skoncentrował się na Ostrawie.

Pierwszą połowę dnia spędziliśmy na prawie pięciogodzinnym spacerze po mieście z miejscowym architektem. Mogliśmy zobaczyć procesy charakterystyczne dla miast przemysłowych, w których dochodzi do zmiany funkcji przemysłowej na usługową. Takie właśnie zjawiska zachodzą w inustrialnej dzielnicy miasta - Witkowicach, gdzie potężna niegdyś huta staje się powoli gigantycznym centrum kulturalno-usługowym.

czytaj więcej