Młodzi głosowali

Uczniowie naszego liceum głosowali w wyborach. W ramach projektu “Młodzi głosują 2023” uczniowie i uczennice z naszego liceum mieli okazję wziąć udział w symulacji wyborów i tak jak dorośli zagłosować na wybrane komitety. Na kogo zagłosowali?


10 października w niemal 600 szkołach z całej Polski młodzież zagłosowała na komitety, które startują w powszechnych wyborach parlamentarnych. Oznacza to, że niemal 200 000 uczennic i uczniów miało okazję stanąć przed podobną decyzją jak dorośli wyborcy i dać znać o swoich poglądach.

W projekcie “Młodzi głosują 2023” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wzięła udział również nasza szkoła.

W projekcie “Młodzi głosują 2023” uczniowie i uczennice samodzielnie tworzą kampanię profrekwencyjną, powołują komisję wyborczą i przeliczają głosy. Ze wsparciem organizatora i nauczycieli-koordynatorów, przez własne doświadczenie uczą się o najważniejszych mechanizmach demokracji. Cała szkoła ma możliwość uczestniczyć w tym wyborczym święcie, uświadamiając młodzieży jak cennym prawem jest prawo wybierania swoich przedstawicieli. 

Wyniki szkolnych wyborów wprowadzone zostały przez zespoły uczniowskie pod opieką nauczycieli-koordynatorów na dedykowaną projektowi platformę przygotowaną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na tej podstawie organizator opublikował ogólnopolskie wyniki. Dzięki temu opinia publiczna może poznać poglądy młodzieży, która wkrótce uzyska prawa wyborcze i będzie współdecydować o wyglądzie polskiej sceny politycznej.  Ogólnokrajowe wyniki szkolnych symulacji wyborów w projekcie “Młodzi głosują 2023” można znaleźć na stronie: Platforma “Młodzi głosują”.

Od 1995 roku w projektach „Młodzi głosują” wzięło udział kilka tysięcy szkół, a ponad 3 miliony uczniów zagłosowało w szkolnych wyborach. Nasza placówka wzięła udział w projekcie 4 raz od 2015 roku. 

Podstawową zasadą projektu jest neutralność polityczna. W 2010 roku po petycji samych osób uczestniczących w ,,Młodzi głosują” do kodeksu wyborczego dodano zapis stanowiący, że za agitację nie uznaje się prowadzonych w szkole zajęć edukacyjnych. 

Szkolnym koordynatorem projektu był p. Tomasz Michalik, komisję wyborczą stanowił zespół uczennic i uczniów z klasy 3A LO.