W Oazie Bungera

W czwartek, 20 stycznia br. uczniowie naszej szkoły wzięli udziął w spotkaniu online z Dagmarą Bożek z Instytu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, jedną z osób zaangażowanych w przygotowanie 4. Wyprawy Antarktycznej do Polskiej Stacji Polarnej im. Antoniego Dobrowolskiego na Antarktydzie. 

Oaza Bungera - ten oddalony wiele tysięcy kilometrów od Polski skrawek Antarktydy Wschodniej, po 42 latach znów stał się obiektem zainteresowania Polskiej Wyprawy Antarktycznej. Stacja Polarna im. Antoniego Dobrowolskiego, którą Polska otrzymała od "zaprzyjaźnionego" Związku Radzieckiego, od lat stała pusta. Kilka lat temu z inicjatywy prof. Marka Lewandowskiego rozpoczęto przygotowania do jej ponownego otwarcia i rozpoczęcia cyklicznych pomiarów.

Pod koniec ubiegłego roku marzenia i plany ponownego otwarcia Stacji zaczęły się spełniać. W listopadzie 2021 roku uczestnicy, na po kładzie statku "Akademik Fiodorow", wypłynęli w kierunku Antarktydy. Z docierających do Polski relacji wiemy, że naukowcy dotarli do Stacji 8 stycznia br. o godz. 10.10. 

Dzięki współpracy naszej szkoły z Instytutem Geofizyki PAN możemy na bieżąco śledzić doniesienia z wyprawy. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze zdjęcia i filmy, które uczestnicy wyprawy prześlą, gdy ponownie znajdą się w zasięgu internetu. Liczymy również na spotkanie z uczestnikamy wyprawy.