Sukces naszych licealistów w ogólnopolskim projekcie historycznym

8 września w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się finałowa gala  ogólnopolskiego projektu historycznego „Łączka” z roku 2020 i 2021. Byliśmy tam i my! Uczniowie z klasy 3b Magda Kostka, Dawid Suchodolski, Rut Klingofer, Michał Perko, Sebastian Borowy, Marta Hermanowicz, Jan Moszyński oraz 3c Katarzyna Kamińska, Michał Stulba, Nina Kubska, Nikodem Chacewicz, Wiktoria Wierzbicka pod opieką nauczycielki historii p.Karoliny.

 Nasze finałowe etiudy filmowe zajęły najwyższe miejsce i dzisiaj mogliśmy wziąć udział w tym niesamowitym wydarzeniu. Podsumowaliśmy pół roku naszego zaangażowania w projekt oraz spotkaliśmy się z uczniami z całego kraju. Przedstawicielka grupy z 2020 roku z klasy 3c Katarzyna Kamińska oraz przedstawiciel grupy z 2021 roku z klasy 3b Sebastian Borowy wygłosili przemówienia w których podsumowali naszą pracę nad filmami ukazującymi zrozumienie tematu głównego projektu, pamięci ofiar totalitaryzmów. 

Po części oficjalnej mogliśmy porozmawiać z innymi uczniami podczas zorganizowanego lunchu a następnie z przewodnikiem udaliśmy się na spacer po warszawskich  miejscach pamięci. 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o naszej pracy w tym projekcie zapraszamy na stronę internetową szkoły lub do posta na fb z 7 maja. 

Linki do zwycięskich filmów. 

3b 2021

 

https://m.youtube.com/watch?v=UHcAWhqALkI

 

3c 2020

https://m.youtube.com/watch?v=XabAW9kABpk&t=54s


O czym był projekt? W czasie spotkań projektowych rozbudzaliśmy swoją ciekawość badawczą, przyglądaliśmy się integralności nauki i interakcji między jej różnymi dziedzinami, poznawaliśmy warsztat pracy historyków, archiwistów, genetyków i archeologów. W archiwach przyglądaliśmy się jak wygląda proces pracy nad dokumentami, aby z różnych kart papieru odczytać wiadomości, które mogą pomóc odnaleźć ofiary zbrodni hitlerowskich i komunistycznych. Z archeologami rozmawialiśmy o trudności prowadzenia prac w terenie w jaki sposób współpracują ze specjalistami z zakresu medycyny sądowej i antropologii. Dowiedzieliśmy się, że odnalezienie ofiar totalitaryzmów to tylko część działań. Później do pracy przystępują genetycy, którzy pobierają próbki DNA i porównują je w specjalnej bazie z innymi próbkami pobranymi od rodzin ofiar, od rodzin, które nadal poszukują swoich bliskich. Zwieńczeniem procesu identyfikacji jest wręczenie rodzinom ofiar not identyfikacyjnych potwierdzających tożsamość ich bliskich. Na ten moment czekali nawet kilkadziesiąt lat.

Co nam dał ten projekt oprócz wiedzy? Dał nam również otwarcie się na pamięć o bohaterach tamtych lat, o ich trudnych wyborach, których aktualnie może nie zawsze rozumiemy, gdyż świat się zmienia, należy się im jednak szacunek i pamięć za oddanie życia dla naszej wolności.