Dzień Bezpiecznego Internetu

29 stycznia 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 obchodzić będziemy 9 lutego.

Drodzy Uczniowie Zespołu Szkół nr 79!

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org

Zapraszamy Was do wzięcia udziału w Obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu, który polegał będzie na napisaniu krótkiego utworu literackiego: haiku, fraszki, epigramatu, sonetu, satyry, bajki, ody (poniżej małe podpowiedzi) na temat bezpieczeństwa w internecie, netykiety i innych pokrewnych tematów.

Utwór można napisać samodzielnie, można we współpracy z rówieśnikami lub domownikami, a nawet z całą klasą. Bawcie się i twórzcie.

Swoje prace przesyłajcie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przynoście w atrakcyjnej formie papierowej do biblioteki szkoły podstawowej. Na pracy koniecznie umieście swoje imię i nazwisko oraz klasę i szkołę. Wszystkie nadesłane utwory będą umieszczone na stronie internetowej szkoły.

Haiku – to najkrótszy możliwy utwór poetycki, składający się najwyżej z 17 sylab rozpisanych na wersy 5-7-5. W japońskim oryginale haiku stanowi tylko jedną linijkę, bez wersów, ale już w innych językach niż japoński, wersy są trzy.

Fraszka – krótki utwór liryczny, zazwyczaj rymowany lub wierszowany, o różnorodnej tematyce, często humorystycznej lub ironicznej (satyrycznej).

Epigramat – krótki, zazwyczaj lekki i dowcipny utwór poet., zakończony wyrazistą puentą, często o charakterze satyrycznym lub refleksyjnym, nieraz przybierający kształt aforyzmu.

Oda – gatunek liryczny, który charakteryzuje się wzniosłością tematu i stylu, sławi ideę, wydarzenie lub czas.

Bajka – krótki utwór literacki zawierający morał (pouczenie), często jest wierszowany, czasem żartobliwy.

Sonet – utwór liryczny złożony z 14 wersów, zgrupowanych w 2 strofach 4-wersowych i w 2 strofach 3-wersowych (tercetach).

Satyra - gatunek literacki lub publicystyczny łączący w sobie epikęlirykę i dramat (także inne formy wypowiedzi) wywodzący się ze starożytności (pisał je m.in. Horacy), który ośmiesza i piętnuje ukazywane w niej zjawiska, obyczaje, politykę, grupy lub stosunki społeczne. Istotą satyry jest krytyczna postawa autora wobec rzeczywistości, ukazywanie jej w krzywym zwierciadle.