Sukces naszych uczniów w projekcie „Łączka"

Uczniowie klasy 1c zakwalifikowali się do finału Ogólnopolskiego Projektu Historycznego „Łączka i inne miejsca poszukiwań". W projekcie wzięło udział 48 grup z całej Polski. Do finału zakwalifikowano 14 grup, które we wrześniu spotkają się na finałowym pokazie w Belwederze.

Na półroczny projekt składał się cykl spotkań, z których każde było poświęcone miejscu, postaci lub problemom badawczym związanym z poszukiwaniami ofiar reżimów totalitarnych. Finalnym zadaniem było nakręcenie krótkiego (do 2 minut) filmu podsumowującego cele projektu i będącym naszą refleksją. 

W czasie spotkań rozbudzaliśmy swoją ciekawość badawczą, przyglądaliśmy się integralności nauki i interakcji między jej różnymi dziedzinami, poznawaliśmy warsztat pracy historyków, archiwistów, genetyków i archeologów. W archiwach przyglądaliśmy się jak wygląda proces pracy nad dokumentami, aby z różnych kart papieru odczytać wiadomości, które mogą pomóc odnaleźć ofiary zbrodni hitlerowskich i komunistycznych. Z archeologami rozmawialiśmy o trudności prowadzenia prac w terenie w jaki sposób współpracują ze specjalistami z zakresu medycyny sądowej i antropologii. Dowiedzieliśmy się, że odnalezienie ofiar totalitaryzmów to tylko część działań. Później do pracy przystępują genetycy, którzy pobierają próbki DNA i porównują je w specjalnej bazie z innymi próbkami pobranymi od rodzin ofiar, od rodzin, które nadal poszukują swoich bliskich. Zwieńczeniem procesu identyfikacji jest wręczenie rodzinom ofiar not identyfikacyjnych potwierdzających tożsamość ich bliskich. Na ten moment czekali nawet kilkadziesiąt lat.

Uczestniczyliśmy również w objeździe naukowym poznając trudną historię takich miejsc jak więzienie przy ulicy. Rakowieckiej 37 aktualnie Muzeum więźniów politycznych PRL, siedzibę NKWD później UB a aktualnie Izbę Pamięci Strzelecka 8 na Pradze oraz tragiczną historię Willi Jasny Dom.

Co nam dał ten projekt oprócz wiedzy? Dał nam również otwarcie się na pamięć o bohaterach tamtych lat, o ich trudnych wyborach, których aktualnie może nie rozumiemy, gdyż świat się zmienia, należy się im jednak szacunek i pamięć za oddanie życia dla naszej wolności. 

 


 
Link do naszego finałowego filmu:
https://youtu.be/XabAW9kABpk
 
Link do listy finalistów:
https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/101877,Zakonczylismy-tegoroczna-czwarta-edycje-projektu-edukacyjnego-Laczka-i-inne-miej.html