Wykład otwarty o Polakach w Arktyce

We wtorek, 21 stycznia br. grupa uczniów z klas 1c, 2a, 2b i 3c uczestniczyła w wykładzie otwartym w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Wykład poprowadził prof. Piotr Głowacki, polarnik, wieloletni kierownik Polskiej Stacji Polarnej HORNSUND na Spitsbergenie. Wykłady otwarte w Instytucie są realizowane w ramach projektu EDU-ARCTIC, w którym uczestniczy nasze liceum. 

Tematem wykładu były dokonania Polaków w badaniach Arktyki i Antarktyki. Nie każdy wie, że aktulanie Polska ma 3 stacje polarne. Jedna, chyba najbardziej znana - Polska Stacja Polarna im. Henryka Arctowskiego w Antarktyce, początkowo oprócz funkcji badawczych była też bazą wypadową dla polskich statków rybackich łowiących w okolicach Antarktydy. 

W Antarktyce mamy jeszcze jedną stację, którą kilkadziesiąt lat temu przejęliśmy od Związku Radzieckiego. Stacja w tej chwili uznawana jest za nieczynną, ale dwa lata temu rozpoczęto prace nad jej ponownym otwarciem i rozpoczęciem badań. Stacja nosi imię Antoniego Bolesława Dobrowolskiego i jest zlokalizowana na kontynencie - Antarktydzie, w bardzo szczególnym i charakterystycznym miejscu, które nie jest pokryte przez lądolód antarktyczny - w Oazie Bungera. 

Jednak dla uczniów naszej szkoły najbliższa jest Stacja im. Stanisława Siedleckiego, zlokalizowana nad Zatoką Białego Niedźwiedzia na Spitsbergenie - Stacja HORNSUND. Uczestnicząc w projekcie EDU-ARCTIC mieliśmy niejednokrotnie okazję uczestniczyć w lekcjach online prowadzonych przez naukowców bezpośrednio ze Stacji. Wielokrotnie spotykaliśmy się także z polarnikami, którzy mieli okazję spędzić niejedną zimę na Spitsbergenie. 

Wykład przeciągnął się do późnych godzin wieczornych, jednak warto było poświęcić jeden wieczór, gdyż profesor Głowacki z ogromną pasją opowiadał zarówno o historii, jak i o przyszłości polskich badań polarnych. Okazuje się, że nasza obecność w Arktyce i Antarktyce ma nie tylko znaczenie naukowe, ale także strategiczne i gospodarcze. 

Strategiczną wiadomością dla nas okazało się jednak ogłoszenie konkursu dla uczniów i dorosłych, którego główną nagrodą jest 10-dniowy wyjazd na Spitsbergen.