Tydzień z Patronem w Potockim

W dniach 12.09-16.09.2022 roku klasy pierwsze liceum obchodziły Tydzień z Patronem.
Przedstawiciel każdej klasy wylosował jeden temat nad którym uczniowie z wychowawcą pracowali cały tydzień. Podczas finałowej gali projektu, w piątek 16 września, młodzież zaprezentowała niesamowite aktywności, które przygotowała dla pozostałych uczniów klas pierwszych. 

Tydzień z Patronem, to druga edycja projektu historycznego dla uczniów klas pierwszych, stworzony przez naszego nauczyciela historii pana Tomasza Michalika, który wyszedł na przeciw potrzebie integracji uczniów na początku roku szkolnego w ciekawy sposób, związany z historią i tradycją naszej szkoły.

Klasa 1d razem z wychowawczynią panią Agnieszką Rutkowską - Sagatą przygotowywała prezentację multimedialną oraz quiz na temat kariery politycznej Stanisława Kostki Potockiego. Uczniowie poznawali patrona szkoły jako posła, sędziego, konsyliarza i prawie marszałka sejmu. Klasa 1f z wychowawczynią p.Anną Janicką pracowała nad tematem "Stanisław Kostka Potocki architektem", który przedstawili w ciekawym filmie opowiadającym o pałacach naszego patrona i ukazali się nam jako przyszli szkolni dziennikarze. Natomiast klasa 1b z wychowawczynią p. Małgorzatą Podlewską przez cały tydzień intensywnie przygotowywali temat dotyczący stoworzenia pierwszego nowoczesnego muzeum przez Stanisława Kostkę Potockiego. W piątek, podczas finału projektu, uczniowie zaprosili swoich kolegów i koleżanki z innych klas do wzięcia udziału w grze "Milionerzy", w której tematy dotyczyły właśnie działalności Potockiego. Nasza młodzież uwielbia gry, dlatego również klasa 1a po tygodniu pracy nad tematem "Stanisław Kostka Potocki - uczeń i student. Co ukształtowało przyszłego reformatora? Czy ścieżka jego edukacji może dzisiaj być inspiracją dla młodzieży?" wspólnie z wychowawczynią panią Katarzyną Fukowską przygotowali scenkę i oprawę muzyczną w konwencji znanego teleturnieju "Jeden z dziesięciu" aby podczas piątkowej gali wspólnie z reprezentantami pozostałych klas pierwszych poznawać naszego patrona nie tylko na poważnie. Pan Piotr Stankiewicz, wychowawca klasy 1e, zanim przystąpił do pracy z uczniami nad tematem "Stanisław Kostka Potocki i reformy polskiej edukacji" postanowił zintegrować młodzież organizując "teatr improwizacji" oraz wspólne śniadania. W piątek klasa przedstawiła informacje dotyczące tematu na przygotowanych fiszkach, które rozwieszone na korytarzu pomagały pozostałym uczniom zgłębić ten ważny temat. Klasa 1c, wychowankowie p.Majk, wspierani przez Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, przygotowali mobilną grę edukacyjną dotycząca działalności naszego patrona, w którą każda klasa zagra razem z wychowawcą. 
Po finałowej gali projektu wszystkie klasy pierwsze razem z wychowawcami udały się do kina.