Szkoła Letnia Akademii Pileckiego

Nasi uczniowie, Zuzanna Synk, Hanna Głąb, Filip Tchórzewski oraz Mateusz Ślepowroński, którzy zakwalifikowali się do projektu Akademia Pileckiego, w dniach 23 - 31 sierpnia uczestniczyli w Szkole Letniej Instytutu Pileckiego. W tym czasie brali udział w warsztatach historycznych, szkoleniach z zakresu pracy projektowej oraz spotkania z inspirującymi ludźmi, którzy wspierali młodzież w realizacji ich przedsięwzięć. Akademia Pileckiego to nie tylko praca nad projektem, ale również

zadbanie o integrację uczestników oraz kontakt z naturą. W ramach Szkoły Letniej odbyły się wędrówki po Beskidach, spływ kajakowy, wycieczki do miejsc pamięci historycznej oraz gry terenowe. Uczniowie mieszkali w Krakowie oraz w Jamnej, gdzie z tarasów Bacówki Jamna podziwiali wspaniałe widoki: Jeziora Rożnowskiego, Pogórza Ciężkowickiego, Beskidu Sądeckiego i panoramy Tatr. W takim miejscu mogli odpocząć od miejskiego zgiełku, poznać lepiej innych uczestników Akademii Pileckiego z całej Polski oraz pracować nad przygotowaniem swojego projektu. Głównym zadaniem jest zorganizowanie wystawy o historii Wilanowa i okolic podczas II wojny światowej w szczególności poprzez ważne osoby takie jak Tadeusz Matuszewski, Stefan Cendrowski oraz inny Powstańcy Warszawscy. Czym jest Akademia Pileckiego? Akademia Witolda Pileckiego to program dla młodzieży zainteresowanej historią XX wieku, która w czteroosobowych zespołach przygotowuje projekty w swoim miejscu zamieszkania we współpracy ze swoim opiekunem lokalnym, w przypadku naszych uczniów to pani wicedyrektor Marzena Gałecka-Borowska oraz nauczycielka historii. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji projektu jest „odpowiedzialność”. Trzymamy kciuki za realizację projektu naszej młodzieży, a w najbliższym czasie podamy szczegóły kiedy odbędzie się pierwszy pokaz i otwarcie wystawy.