Efekt WOW na lekcji chemii

Na zakończenie świątecznego piątku w naszej szkole zostaliśmy zaproszeni na biało-czerwoną lekcję chemii. Dzięki pani Małgorzacie Podlewskiej do szkoły dotarła przesyłka suchego lodu, czyli scalonego dwutlenku węgla. Jego właściwości pozwoliły zrobić kilka widowiskowych doświadczeń, które dały ogromną frajdę zarówno uczniom, jak i nauczycielom obecnym na pokazie. Dzięki zastosowaniu barwników było też bardzo patriotycznie. 

Suchy lód to dwutlenek węgla, czy jak się powinno teraz nazywać go poprawnie - tlenek węgla (IV) to lód w stanie stałym. W warunkach normalnych nie topi się, tylko sublimuje, czyli przechodzi bezpośrednio ze stanu stałego w stan gazowy. Temperatura sublimacji suchego lodu to −78,5 °C. 

Suchy lód jest bardzo wdzięcznym materiałem do pokazów szkolnych, gdyż wrzucony do wody o temperaturze pokojowej sprawia wrażenie, jakby ta zaczynała wrzeć, a znad jej powierzchni spływa biały "dym", który oczywiście z racji tego, że jest ciężny od powietrza snuje się nad podłogą. Niewątpliwym minusem jest to, że nie może być przechowywany w warunkach szkolnych. Nawet trzymany w dobrze izolowanym pojemniku styropianowym, po kilku dniach znika bezpowrotnie. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z lekcji w naszej GALERII.