Wśród absolwentów Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW krąży definicja terminu "geografia" przypisywana wybitnemu przedstawicielowi tej dziedziny nauki, profesorowi Andrzejowi Samuelowi Kostrowickiemu, która uznaje, że "Geografia jest tym, czym się zajmują geografowie". O ile można tej definicji zarzucić pewne uproszczenie, to z całą pewnością jest to jedyna definicja, która kompleksowo opisuje, czym jest geografia i nie pomija żadnego jej aspektu. 

Skoro geografia jest tak obszerną dziedziną wiedzy, więc opanowanie wszystkich jest zawiłości często jest przykre i wymaga dużej ilości czasu. To dlatego w naszym liceum staramy się oswajać geografię, szukać sposobów łatwiejszego jej zrozumienia i wyjaśnienia zjawisk geograficznych. Często pomaga nam w tym niestandardowe podejście do lekcji, korzystanie z dodatkowych materiałów, udział w projektach oraz odrobina poczucia humoru. 

Poniżej znajdziecie ciekawe linki wraz z krótkim opisem, czego możecie się po nich spodziewać i w jakim stopniu może Wam to pomóc zrozumieć geografię. 

 

Geografia - polecane strony

Projekty edukacyjne

Odyssey - Debaty oksfordzkie dla edukacji młodzieży w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. W ramach projektu uczniowie otrzymują pakiety materiałów na wybrane tematy (zarówno w języku polskim, jak i angielskim), które mają na celu przygotowanie ich do przeprowadzenia debaty typu oksfordzkiego. Ponadto w ramach projektu nauczyciele różnych przedmiotów mogą przeprowadzić z uczniami lekcje w zakresie poprawy umiejętności komunikacji, budowy argumentów i kontrargumentów, unikania podstawowych błędów logicznych. 

EDU-ARCTIC - Międzynarodowy projekt realizowany przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Pomaga lepiej poznać obszar Arktyki, zarówno przyrodę tego miejsca, jak i zwyczaje i gospodarkę zamieszkujących je ludzi. W ramach tego projektu uczniowie naszej szkoły uczestniczą w lekcjach online, m.in. prowadzonych z Polskiej Stacji Polarnej HORNSUND na Spitsbergenie. 

ERIS - Zestaw pakietów edukacyjnych wyjaśniających zagadnienia takie jak: trzęsienia ziemi, lodowce, promieniowanie UV, klimat Arktyki, geomagnetyzm. Oprócz pakietów w języku polskim są także dostępne wersje w językach: angielskim, rumuńskim i francuskim. 

Filmy

How Tides Work - film na YouTube wyjaśniający powstawanie pływów morskich. 
Spring and Neap Tides - mega proste wyjaśnienie, dlaczego pływy syzygijne mają większą amplitudę niż pływy kwadraturowe.

Układ Słoneczny większy niż się wydaje - wywiad z Karolem Wójcickim, wybitnym popularyzatorem nauk o Kosmosie. W debiutanckiej roli reportera - pan Piotr Stankiewicz, nauczyciel geografii w Potockim. 

GIS - krótki film mówiący, czym są Geograficzne Systemy Informacyjne.

Szlak Orlich Gniazd - 13-minutowy film o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej

Jak powstaje energia elektryczna - TAURON - Film z serii National Geographic o produkcji energii elektrycznej w Polsce

Polska morska - trochę propagandowy, ale ciekawy film o gospodarce morskiej

Dolina Lotnicza - aktualności/informacje z Podkarpacia

Afryka buduje wielki zielony mur - gospodarowanie w strefie Sahelu

Aplikacje

Map Projection Transitions - siatki kartograficzne w odwzorowaniach Mollweidego, Eckerta czy Mercatora zawsze były dla uczniów (a często i nauczycieli) czarną magią. W tej aplikacji nadal nią są, ale przynajmniej się ruszają i robią dobre wrażenie. 

A global map of wind, weather and ocean conditions - w zasadzie nic dodać, nic ująć. Fajnie widać tworzące się w czasie rzeczywistym cyklony tropikalne. 

Worldometers - smutna strona, która bezwzględnie pokazuje upływ czasu - zobaczycie, w jakim tempie ludzie się rodzą i umierają, jak szybko ubywają nam surowce i na ile dni ich jeszcze zostało.... i oczywiście wiele innych danych statystycznych

OpenStreetMap Polska - portal Polskiej Społeczności Open Street Map - do pobrania mapy konturowe

Seterra - aplikacja pomagająca nauczyć się lokalizacji obiektów na mapie

Zaskakujące

Antlion Cone Death Trap - ponad 3-minutowy, trzymający w napięciu film o próbie upolowania mrówki przez jej odwiecznego wroga - mrówkolwa. Ostrzegam - drastyczne sceny (szczególnie jeśli się jest mrówką). 

Poradnik Maturzysty

„Jak interpretować przekroje geologiczne na maturze?" - artykuł dr. Jerzego Giżejewskiego

Na koniec coś dla uczniów szkoły podstawowej

Ignacy z Japonii o Japonii

„Australia i Oceania" - film (25:04) do lekcji o najmniejszym kontynencie świata

Geografia dla klas

Zakres podstawowy
Klasa 1b, 1d - Geografia fizyczna świata
Zakres rozszerzony
Klasa 1a, 1c - Geografia fizyczna świata
Klasa 2a, 2c - Geografia społeczno-ekonomiczna
Klasa 3a - Geografia Polski

Przedmiotowe Zasady Oceniania Geografii w roku szkolnym 2020/2021

Otwórz Przedmiotowe Zasady Oceniania Geografii