KARAGOZ- turecki teatr cieni

5.03.2021 r. Nasz projekt eTwinning Erasmus + Cultural Heritage przechodzi kolejny etap. Czy wiesz co to jest KARAGOZ?  Uczniowie z klasy 7a i 8c uczestniczący w projekcie spotykali się w tym miesiącu aby wspólnie poznać i odkrywać KARAGOZ, turecki teatr cieni. 

Ta wspaniała sztuka z którą zapoznali nas nasi koledzy i koleżanki z Turcji jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości.

Początki teatru Karagöz są dość niejasne. Jedni są przekonani, że przybył do Turcji na początku XVI wieku z Egiptu, inni mówią, że to rodzima tradycja, która zrodziła się w Bursie – niedaleko Stambułu – w XIV wieku. Jakby nie było, teatr ten od swojego powstania aż do końca XIX wieku był w Turcji jedną z najbardziej popularnych rozrywek. 

Główne przedstawienia to adaptacje wschodnich legend i romantycznych eposów znanych na całym Bliskim Wschodzie,  jednak większość opowiada o przygodach dwóch przyjaciół, którzy wciąż pakują się w różnego rodzaju tarapaty. Są nimi Karagoz, od którego imienia teatr wziął swoją nazwę oraz Hacivat. Różni ich wszystko, są jak ogień i woda, lecz bez siebie nie mogą żyć.
Tej dwójce towarzyszy cała plejada postaci, którymi są zazwyczaj przedstawiciele różnego rodzaju mniejszości i grup społecznych zamieszkujących dawny Stambuł. Są więc wśród nich muzułmanie, chrześcijanie i Żydzi, Kurdowie, Arabowie, Ormianie i Grecy, przybysze z Anatolii i znad Morza Czarnego, a także goście z Iranu i Europy. Każda z tych postaci ma właściwy sobie charakter, język oraz sposób bycia i pzedstawiana jest w sposób dowcipny, z dużym przymrużeniem oka. Akcja przedstawień okraszona jest dużą ilością słownego humoru i przeplatana tradycyjną turecką muzyką, śpiewem i tańcem.