International Day Women and Girls in Science

11.02.2021 r. 11 lutego obchodzony jest International Day Women and Girls in Science.

Przywołując odkrycia i wynalazki autorstwa kobiet, najcześciej pierwsza myśl to dwukrotna polska noblistka Maria Skłodowska – Curie. Powinniśmy jednak pamiętać o odkryciach i w innych dziedzinach, bardziej prozaicznych jak wynalazki niezbędne w codziennym użytkowaniu: zmywarka, wycieraczka do szyb samochodowych, czy pierwowzór kultowej gry Monopoly. 

Aktywność naukowa kobiet zdaje się nie podlegać dyskusjom, a jednak według jednej  z ostatnio przeprowadzonych ankiet – 67% Europejczyków nie wierzy,  by kobiety były wystarczająco zdolne do pracy naukowej.

11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewczyn w Nauce, ale nie tylko tego dnia życzymy wszystkim kobietom naukowcom samych sukcesów, wytrwałości w przebijaniu się przez szklane sufity.

Nasi uczniowie na dzisiejszej lekcji historii poznawali inne kobiety, które osiągnęły sukces w dziedzinie nauki jak Gerty Cori amerykańską biochemiczkę, włoską uczoną Ritę Levi-Montalcini czy Margherite Hack astrofizyczkę i pisarkę, która powiedziała "Gwiazdy nie różnią się znacząco od nas, rodzą się, starzeją i umierają".