„Filozofowie wśród nas”

Plastyczny konkurs filozoficzny „Filozofowie są wśród nas”

Cel konkursu:

Gdy zajrzymy do Słownika języka polskiego to pod hasłem „filozof” znajdziemy niewiele nam mówiące wyjaśnienie, że filozof to twórca doktryny filozoficznej lub specjalista w dziedzinie filozofii. Ewentualnie, że jest to złośliwe określenie osoby przemądrzałej. Samo pojęcie filozofia wprowadził prawdopodobnie Pitagoras, który połączył dwa greckie słowa „philia” (miłość) i „sophia” (mądrość) w jedno „umiłowanie mądrości”, czyli właśnie filozofię. Wiadomo przecież, że filozof to ktoś kto z zamiłowaniem chce szukać, poznawać, a w końcu osiągnąć mądrość.

Czy dzisiaj - po ponad dwóch i pół tysiąca lat historii filozofii - ludzie nadal „miłują mądrość”? Jak sobie wyobrażamy takich miłośników mądrości? Czy są wśród nas? Czy raczej możemy ich spotkać tylko w książkach, bajkach i filmach? Czy ktoś, kto chce być mądry, musi mieć zawsze długą brodę lub nosić wielkie okulary?

Jak Ty wyobrażasz sobie filozofa w naszych czasach?

Spróbuj przedstawić portret współczesnego filozofa-mędrca. Może to być ktoś zupełnie wymyślony, jak również ktoś, kogo dobrze znasz i uważasz za mądrego.

Zasady konkursu:

Konkurs jest adresowany do uczniów klas I – III naszej szkoły podstawowej.

Zadanie polega na stworzeniu pracy plastycznej (forma płaska, format min. A3, technika dowolna), która będzie dotyczyła prezentacji wizerunku (portretu) współczesnego filozofa-mędrca.

Ocenie podlegają oryginalność, estetyka wykonania pracy, jak również zgodność z tematem konkursu.

Prace powinny być wykonane samodzielnie.

Na zwycięzców czekają nagrody.

Harmonogram:

Ze względu na sytuację epidemiczną prosimy o przesyłanie na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. zdjęcia wykonanej pracy plastycznej. W mailu należy załączyć również skan lub zdjęcie wypełnionej przez rodzica/opiekuna karty zgłoszeniowej i oświadczenia (karta zgłoszeniowa i oświadczenie poniżej).

Karta zgłoszeniowa i oświadczenie - pobierz

Nagrodzone i wyróżnione prace będą zbierane w terminie późniejszym.

Termin przesyłania prac: 16 maja 2021

Ogłoszenie wyników konkursu: czerwiec 2021