Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia 2019

Oddział przedszkolny miał ogromną przyjemność uczestniczyć w zajęciach w Bibliotece Publicznej dla Dzielnicy Wilanów.

2 kwietnia jest rocznicą urodzin duńskiego pisarza i poety, Hansa Christiana Andersena, autora takich baśni jak „Calineczka”, „Brzydkie Kaczątko” czy „Mała Syrenka”. Wiadomo, że święto zostało uchwalone w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) i co roku jego gospodarzem zostaje inne państwo. Impreza odbywała się między innymi w Japonii, Brazylii, Rosji, Hiszpanii, Nowej Zelandii, USA oraz Polsce, która była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 1979 roku.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tamtego czasu co roku inne państwo jest gospodarzem oficjalnych obchodów tego święta. Polska była organizatorem w 1980 roku, w tym roku rolę tę pełni Litwa. Przywilejem gospodarza Międzynarodowego Dnia Książek dla Dzieci jest decydowanie o temacie obchodów oraz zaproszenie wybitnego autora, by napisał wiadomość do dzieci z całego świata oraz znanego ilustratora, aby zaprojektował plakat. Autorem tegorocznego listu do dzieci całego świata oraz plakatu jest Kęstutis Kasparavicius.

List do dzieci.pdf

Pani Bibliotekarka przybliżyła dzieciom postać  Hansa Christiana Andersena, jego dzieciństwo i młodość.

Przeczytała dzieciom jedną z baśni pt. Brzydkie kaczątko. Potem dzieci wykonywały prace plastyczne - łabędzie, metodą wyklejanki.

Odwiedziła nas też Sowa, która zachęciła do czytania książek.