Kobiety XIX i XX wieku

Miesiąc maj to miesiąc hiszpańskich i polskich kobiet w naszym projekcie Silne i Niezależne Kobiety z naszych krajów.

W środę, 26 maja odbyło się spotkanie wszystkich uczniów i nauczycieli. W czasie spotkanie graliśmy w gry, pracowaliśmy w grupach i rozmawialiśmy o wyjątkowych kobietach, które towarzyszyły nam w tym miesiącu.

Kobiety końca XIX i początku XX wieku nie zajmowały się nauką. Europejskie uniwersytety dopiero zaczynały przyjmować kobiety do grona studentów, ale i to budziło sprzeciw. Ponad 114 lat temu, 5 listopada 1906 roku w Paryżu na Sorbonie, Maria Skłodowska-Curie wygłosiła swój pierwszy wykład z fizyki. Polska noblistka była pierwszą kobietą profesorem na tej uczelni. Była silną kobietą, która pokazała, że w świecie nauki jest miejsce również dla kobiet. W projekcie "Silne i niezależne kobiety w historii" spotykamy się z wyjątkowymi kobietami z naszych krajów Polski, Hiszpanii, Niderlandów i Turcji. Poznajmy te wyjątkowe kobiety i poznajmy siebie nawzajem a tym samym otwieramy się na różnorodność naszych kultur.

Uczniowie z naszej szkoły biorący udział w projekcie przygotowali krótki filmik wprowadzający do tematu polskich kobiet. Zachęcamy do obejrzenia.