Sukces naszych uczniów w ogólnopolskim projekcie historycznym "Łączka"

Uczniowie klasy 2b Magdalena Kostka, Dawid Suchodolski, Rut Klingofer, Michał Perko, Sebastian Borowy, Marta Hermanowicz, Jan Moszyński, pod opieką nauczyciela historii, pani Karoliny, zajęli 1. miejsce w Ogólnopolskim Projekcie Historycznym „Łączka i inne miejsca poszukiwań".

Na półroczny projekt składał się cykl spotkań, z których każde było poświęcone miejscu, postaci lub problemom badawczym związanym z poszukiwaniami ofiar reżimów totalitarnych. Finalnym zadaniem było nakręcenie krótkiego (do 2 minut) filmu (obejrzyj film) podsumowującego cele projektu i będącym naszą refleksją.

Projekt w tym roku ze względu na pandemię prowadzony był online. W czasie spotkań rozbudzaliśmy swoją ciekawość badawczą, przyglądaliśmy się integralności nauki i interakcji między jej różnymi dziedzinami, poznawaliśmy warsztat pracy historyków, archiwistów, genetyków i archeologów. W archiwach przyglądaliśmy się jak wygląda proces pracy nad dokumentami, aby z różnych kart papieru odczytać wiadomości, które mogą pomóc odnaleźć ofiary zbrodni hitlerowskich i komunistycznych. Z archeologami rozmawialiśmy o trudności prowadzenia prac w terenie w jaki sposób współpracują ze specjalistami z zakresu medycyny sądowej i antropologii. Dowiedzieliśmy się, że odnalezienie ofiar totalitaryzmów to tylko część działań. Później do pracy przystępują genetycy, którzy pobierają próbki DNA i porównują je w specjalnej bazie z innymi próbkami pobranymi od rodzin ofiar, od rodzin, które nadal poszukują swoich bliskich. Zwieńczeniem procesu identyfikacji jest wręczenie rodzinom ofiar not identyfikacyjnych potwierdzających tożsamość ich bliskich. Na ten moment czekali nawet kilkadziesiąt lat.

Co nam dał ten projekt oprócz wiedzy? Dał nam również otwarcie się na pamięć o bohaterach tamtych lat, o ich trudnych wyborach, których aktualnie może nie zawsze rozumiemy, gdyż świat się zmienia, należy się im jednak szacunek i pamięć za oddanie życia dla naszej wolności.

Link do naszego finałowego filmu: Odtwórz film

link do listy finalistów: https://tiny.pl/rvxjt