Nauka w czasie kwarantanny

Zawieszone zajęcia w szkole i przymusowa kwarantanna w domach to doskonały czas, aby na spokojnie powtórzyć materiał, z którym do tej pory mieliśmy trudności, a także na spokojnie przygotować się do zbliżającego się egzaminu dojrzałości.

Poniżej zamieszczamy dla Was portale i strony internetowe, przydatne w codziennej nauce.

Przypominamy, że ze wszytkimi nauczycielami naszego liceum możecie mieć kontakt przez dziennik elektroniczny. Daje on możliwość indywidualnych konsultacji, co jest szczególnie ważne dla tych, którzy mają jakieś zaległe sprawdziany i poprawki. Ponadto nauczyciele mogą się Wami kontaktować za pośrednictwem portali społecznościowych i innych narzędzi informatycznych. Paradoksalnie ten czas izolacji może spowodować, że nauczymy się zupełnie nowych form i metod pracy, odkryjemy nowe źródła wiedzy, które w przyszłości staną się tak popularne, jak podręczniki i zeszyty. 

Portale ogólne:

Khan Academy
https://pl.khanacademy.org/
Zawiera materiały edukacyjne, ćwiczenia dla uczniów z różnych etapów edukacyjnych obejmujące matematykę, przedmioty przyrodnicze, historię.

Filmoteka szkolna
http://filmotekaszkolna.pl/dla-uczniow/materialy-filmoznawcze
Adresowana głównie do uczniów klas VII i VIII oraz szkól ponadpodstawowych, zawiera artykuły filmoznawcze, ćwiczenia filmowe, poradnik dla maturzystów.

Legalna Kultura
https://www.legalnakultura.pl/pl/strefa-edukacji/strefa-dla-uczniow/strony-internetowe
Baza stron internetowych dla uczniów zawierających sprawdzone ćwiczenia, materiały edukacyjne z przedmiotów: język polski, historia sztuki, historia i społeczeństwo, matematyka, chemia, fizyka, biologia, geografia, informatyka, języki obce oraz portale ogólne. 

Edukacja Medialna
http://edukacjamedialna.edu.pl/
Serwis edukacyjny o wychowaniu do mediów i przez media - w rodzinie, w szkole i w społeczeństwie. Serwis internetowy Fundacji Nowoczesna Polska - kompletny program do prowadzenia edukacji medialnej w Polsce. Na stronie znajdziesz scenariusze zajęć, ćwiczenia i inne materiały niezbędne do prowadzenia zajęć.

Matematyka
www.pistacja.tv
Darmowe wideolekcje z matematyki realizujące podstawę programową od IV klasy SP do matury.  Pi-stacja zaplanowała darmowe webinary powtórkowe dla maturzystów – poniżej szczegółowy harmonogram:

Maturzyści (poziom podstawowy):
Wszystkie spotkania zaczynamy o godz. 19.00.
14 kwietnia - https://youtu.be/dFypW-GM5jc
21 kwietnia - https://youtu.be/hBB6ggF_xaU
28 kwietnia - https://youtu.be/Q6gto15I930
30 kwietnia - https://youtu.be/dNGjflwLFEs
Dołącz do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/599471167304784/

Aby wziąć udział w powtórce online nie trzeba się rejestrować, wystarczy punktualnie zjawić się na kanale YouTube.com/PistacjaMatematyka klikając na link wskazany przy wybranym terminie. W trakcie godzinnych spotkań zespół Pi-stacji będzie na żywo rozwiązywać zadania egzaminacyjne sprawiające uczniom najwięcej trudności.
Jakie tematy pojawią się na powtórkach?
Maturzyści pochylą się m.in. nad dowodami, kombinatoryką, ciągami, funkcją kwadratową i trygonometrią.
Ósmoklasiści będą mieli okazję powtórzyć procenty, pierwiastki, potęgi, zadania tekstowe, dowody czy geometrię przestrzenną. Już teraz więcej „pewniaków egzaminacyjnych” znajdziesz w artykule na stronie Pi-stacji  http://bit.ly/38NBvO2
Szukasz materiałów do samodzielnej nauki matematyki, ale nie jesteś ósmoklasistą ani maturzystą? Na www.pistacja.tv czeka na Ciebie ponad 600 darmowych wideolekcji.  Interesujący Cię temat możesz wyszukać za pomocą lupki lub po wybraniu etapu edukacyjnego w zakładce „Podstawa programowa”

SZALONE LICZBY 
https://szaloneliczby.pl/egzamin-osmoklasisty
Arkusze egzaminacyjne z matematyki (wersja do wydruku w pdf lub wersja online, gdzie uczniowie otrzymają wyniki oraz odpowiedzi do zadań z wyjaśnieniem. Na stronie znajdziecie też zbiory zadań z poszczególnych dziedzin matematyki ). – Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty.

MATEMAKS 
https://www.matemaks.pl/egzamin-osmoklasity.html
Wideolekcje z wytłumaczeniem zadań z egzaminu ósmoklasisty z matematyki z grudnia 2018 roku i z kwietnia 2019 roku. – Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty. 

MATH.EDU 
http://www.math.edu.pl/testy-sp
zadania, testy, zbiory zadań, łamigłówki, ciekawostki matematyczne.

THAT QUIZ 
https://www.thatquiz.org/pl/
Strona z interaktywnymi quizami. Wybierz dział, polecenie do wykonania, poziom trudności i ćwicz. 

MATMA GWIAZDY 
https://matmagwiazdy.pl/
Wideorelacje z zakresu matematyki

Edukator.pl
https://www.edukator.pl/
Portal edukacyjny Fundacji Nauki i Wiedzy prezentuje informacje o ciekawych projektach edukacyjnych, realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, e-publikacje, praktyczne wykorzystanie narzędzi TIK w edukacji. Ponadto - materiały przydatne w realizacji zajęć, multimedia, bibliotekę wiedzy z tekstami literatury, mapy i plany, zdjęcia i wiele innych.

Edukacja Muzyczna Dzieci
https://www.edumuz.pl/
strona Marii Tomaszewskiej, autorki popularnych w latach dziewięćdziesiątych podręczników do nauki muzyki publikowanych przez Wydawnictwo M. Rożak. Na stronie można znaleźć praktyczne materiały, np. teksty piosenek oraz filmy prezentujące zajęcia muzyczne z dziećmi.

Educarium.pl
https://educarium.pl/
Portal edukacyjny mający za zadanie promować otwarte formy nauczania, zachęcać do wczesnej i mądrej edukacji dzieci poprzez konkretne doświadczenie. Na stronach portalu zamieszczono propozycje zabaw edukacyjnych, karty pracy oraz ciekawe artykuły.

Interklasa.pl
http://www.interklasa.pl/portal/index/strony
Polski portal edukacyjny - jeden z pierwszych i największych w Polsce, profesjonalnych portali edukacyjnych, przeznaczony jest dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

Szkolnictwo.pl
https://www.szkolnictwo.pl/
Ogólnopolski Katalog Szkół wraz z Platformą Edukacyjną, które mają za zadanie umożliwienie znalezienia odpowiedniej szkoły oraz odbywanie nauki poprzez Internet. W katalogu szkół przygotowano szczegółowe informacje o ponad 30.000 szkół. Platforma Edukacyjna zawiera szereg lekcji i testów umożliwiających zdobywanie wiedzy z szeregu dziedzin wiedzy (angielski, niemiecki, matematyka, biologia, historia, WOS, język polski, informatyka, chemia, prawo jazdy - materiały).  By dołączyć do grona użytkowników wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny.

Scholaris
www.scholaris.pl
Portal wiedzy dla nauczycieli zawierający bezpłatne, elektroniczne zasoby edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Materiały dostępne na portalu są zgodne z nową podstawą programową i kompatybilne ze wszystkimi tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.

Zooniverse
https://www.zooniverse.org/?lang=pl
Umożliwia każdemu udział w prawdziwych nowatorskich badaniach w wielu dziedzinach nauki, nauk humanistycznych i nie tylko.

e-podręczniki.pl
e-podreczniki.pl
Materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

Class Dojo
https://www.classdojo.com/
Darmowa aplikacja, która łączy nauczycieli z uczniami i rodzicami w celu tworzenia społeczności klasy szkolnej. Nauczyciele mogą dodawać rodziców do klasy, udostępniając im zadania i zasoby takie jak zdjęcia, filmy, ogłoszenia i wiadomości. Class Dojo dostępne jest również w języku polskim.

SeeSaw
https://web.seesaw.me/
Narzędzie online i zestaw aplikacji mobilnych ułatwiających tworzenie zadań dla uczniów i budowanie ich cyfrowego portfolio (tworzenia i przechowywania wykonanych pracy i projektów), które umożliwiają komentowanie i prezentowanie prac innym uczniom oraz rodzicom. SeeSaw umożliwia tworzenie i komunikowanie się z wirtualną klasą.

Edpuzzle
https://edpuzzle.com/
Prosta platforma ułatwiająca edukację zdalną wokół treści wideo, umożliwia nauczycielom komunikowanie się z uczniami za pomocą prostej opcji tworzenia wirtualnych klas, którym zadaje się do obejrzenia wideo rozbudowane o własne pytania i zadania. Wideo musi być dostępne na platformach takich jak YouTube lub TED.ed a zadania dodajemy samodzielnie za pomocą prostych narzędzi. O tym jak wykorzystać Edpuzzle w czasie zamknięcia szkoły twórcy aplikacji piszą na swoim blogu.